top of page

3.2. Енергетичний аудит

Законодавча база у сфері енергоефективності будівель житлово-комунального сектора

В Україні немає спеціального законодавства, яке б забезпечило енергетичну ефективність будівель. І житловий сектор, і бюджетні будівлі витрачають до половини тепла «марно». Гігакалорії «йдуть» через неутеплені стіни, фундамент, дах, неправильну систему вентиляції, діряві вікна.

1) Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» від 22.06.2017 № 2118-VIII, набув чинності 23.07.2017, введено в дію 23.07.2018.:

  • всі будівлі, в тому числі житлові будинки, повинні за свій рахунок провести енергоаудит;

  • окремим будівлям доведеться оформити сертифікат енергоефективності;

  • тих, хто не оформить сертифікат енергетичної ефективності, будуть штрафувати;

  • будівлі повинні відповідати мінімальним вимогам з енергоефективності будівель.

Відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність будівель», всі об'єкти будівництва і вже зведені будівлі повинні пройти аудит енергетичної ефективності за свій рахунок. Якщо енергоаудит проводитимуть в житловій багатоповерхівці, платити доведеться всім власникам квартир. Як відзначають експерти, в середньому аудит типової багатоповерхівки може обійтися в 5-12 тисяч гривень. Сума залежить від площі будинку та обладнання, яке використовує енергоаудитор. Наприклад, сім'ї, яка живе в будинку на сто квартир, за аудит доведеться заплатити 50-120 гривень.

2) Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, набув чинності 30.07.2004 (з доповненнями). Цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

3) Закон України «Про комерційний облік комерційних послуг» №4901, 22.06.2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України. На сьогодні Президент України поки не підписав закон, а отже, документ іще не набрав законної сили.

Цей Закон визначає правові, організаційні та економічні засади забезпечення комерційного обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг.

Комерційний облік тепла і води дозволить українцям платити лише за спожиті ресурси та стимулюватиме до енергозбереження. Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» покликаний забезпечити стовідсотковий комерційний облік тепла та водопостачання до 2020 року.

Загальнобудинкові втрати води, так звана «недореалізація», може скласти до 50%. Наприклад, якщо постачальник подав на будинок 1000 м3 води, мешканці будинку можуть заплатити за лічильниками всього за 600 кубометрів. По-перше, квартири без лічильників платять за воду за соціальним нормативом – 2,4 м3 на людину, а витрачати при цьому можуть в кілька разів більше. По-друге, багато українців фальсифікують показання лічильників. Ці втрати постачальники включають в свої тарифи. В результаті за тих, хто не встановив лічильник і при цьому витрачає більше норми або підробляє показання лічильника, заплатять всі інші.

Закон «Про комерційний облік комунальних послуг» зобов’яже в усіх будинках встановити прилад обліку, який рахуватиме всю воду, світло, тепло і газ, які надходять на будинок. Також лічильники повинні встановити і у всіх квартирах (якщо є технічна можливість). В результаті, як прогнозують експерти, обсяги «недореалізації» значно скоротяться.

На даний момент, наприклад, лічильники на воду встановлені тільки у 77% абонентів. Низький показник оснащення засобами обліку унеможливлює ефективну реалізацію заходів по економії водних ресурсів. Станом на початок 2017 року теплові лічильники встановили тільки в 53% будинків. Існуючі норми споживання, за якими доводиться платити українцям без лічильників, часто завищені. Встановивши всі лічильники (в тому числі і тепловий лічильник на будинок), можна на 30% менше платити за комуналку.

Загальні вимоги Закону:

  • до 1 жовтня 2018-го у всіх житлових будинках встановлять лічильники на світло, газ, тепло, електроенергію і воду;

  • за борги за комуналку доведеться платити пеню;

  • будівлям, не обладнаним лічильниками, заборонять підключатися до мереж.

bottom of page