top of page

Заходи з удосконалення енергоефективності багатоквартирного будинку

1. Лічильники. Ощадне споживання починається з обліку та контролю. Встановивши загальнобудинкові лічильники, ви отримаєте точну інформацію про фактичні показники споживання. Зможете самостійно «знімати» показники по вашому будинку і звіряти їх з тими, за якими нараховують плату постачальники послуг.

На малюнку наведено статистику щодо установки будинкових теплолічильників в різних регіонах України (станом на 01.01.2017). Як видно з інфографіки, серед лідерів - Львівська, Запорізька, Рірненська та Хмельницька області. Явним аутсайдером побудинкового обліку тепла є Тернопільщина.

На малюнку, ґрунтованому на даних НКРЕКлеП, представлено статистику щодо рівня оснащення багатоквартрних будинків лічильниками води по всій Україні. Як бачимо, з обліком води ситуація є більш катастрофічною: лише у Києві проведено майже 100% облік, тоді як у цілій низці регіонів - на Херсонщині, Львівщині, Кіровоградщині, Полтавщині, Закарпатті - цей показник не перевищує 5%.

Нагадаємо, влітку 2017 року Верховною Радою України був прийнятий та підписаний Президентом Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Він передбачає обов'язкове встановлення лічильників на всі будівлі, підключені до зовнішніх теплових мереж, мереж гарячого та холодного водопостачання. Згідно із законом лічильники повинні бути встановлені операторами зовнішніх мереж до 1 жовтня 2018 року для житлових будинків і до 1 жовтня 2017 роки для нежитлових будівель.

2. Погодне регулювання, ІТП. Індивідуальний тепловий пункт (ІТП) - це обладнання, що передає теплову енергію від зовнішніх тепломереж (котельної) до будинкової системи опалення, гарячого водопостачання, вентиляції тощо. До складу ІТП входять теплообмінники, регулятори подачі тепла, температурні сенсори, програмовані контролери та ін. Економія на опаленні - від 15% до 40%.

3. Утеплення вхідної групи. Багатоквартирні будинки втрачають багато тепла на вході в під’їзд. Для зменшення тепловтрат слід усунути можливості прямого потрапляння холодного повітря у будинок. Для цього треба встановити двері, що зачиняються автоматично, утеплити їх та встановити ущільнювачі, а головне – створити «шлюз» на вході в будинок (обоє дверей тамбура мають бути зачинені).

4. Заміна вікон у місцях загального користування. Для скорочення тепловтрат у місцях загального користування слід повністю замінити вікна на такі, що мають енергоефективний профіль і хоча б двокамерні склопакети зі спеціальним напиленням на склі, яке допомагає акумулювати сонячну енергію взимку. Збереження тепла у місцях загального користування дає додаткову економію у 10-15%.

5. Заміна вікон і балконів у квартирах. Важливо замінити всі вікна на нові - двокамерні з енергозберігаючим склом (до початку робіт з утеплення фасаду будинку). Недбальство при обробці відкосів може порушити систему утеплення на фасаді та звести нанівець її теплоізоляційний потенціал.

6. Модернізація систем опалення. Заміна радіаторів опалення з одночасним встановленням терморегуляторів та розподілювачів - це частина модернізації системи опалення у цілому будинку.

7. Утеплення даху. Приблизно 5-10% тепловтрат відбувається через дах: внаслідок недостатньої термоізоляції горища або через незадовільний стан покрівлі, коли холодне повітря потрапляє на горище через щілини, тріщини та діри.

8. Утеплення фасаду. «Клаптикове утеплення», що увійшло в моду останнім часом, - шкідлива і малоефективна практика. Воно недовго служить і несе в собі серйозні небезпеки: містки холоду на межі латки призводять до подальшого руйнування конструкцій будинку та утворення плісняви на внутрішній поверхні стіни квартири. Утеплення необхідно проводити комплексно.

9. Створення ОСББ. Сьогодні чималий відсоток населення мешкає у багатоквартирних будинках. Тож краяни нерідко постають перед дилемою – управляти самотужки своїм господарством (ОСББ) чи очікувати поки хтось, наприклад, держава (ЖЕК) запропонує свої правила гри.

bottom of page