top of page
ОСББ

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) - це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією, а також для юридичного оформлення їхніх майнових прав на будинок та прибудинкову територію.

Практика показує, що об’єднання співвласників – чи не єдиний варіант наведення порядку у будинку. Вищим керівним органом ОСББ є загальні збори.

Об’єднання мають на меті залучення громадян не тільки до участі у вирішенні питань впорядкування будинків та прибудинкової території, встановлення добросусідських відносин, а й повне самообслуговування та самофінансування житла. Вони самостійно розраховують розміри внесків членами ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території, здійснюють контроль за надходженням платежів мешканців за надані житлово-комунальні послуги у конкретному будинку, а також за раціональним використанням цих коштів.

Утримання будинку та прибудинкової території здійснюється або власними силами об’єднання, або на основі укладання договору з попереднім балансоутримувачем будинку.

Одночасно ОСББ можуть сприяти надходженню додаткових коштів на утримання будинку та прибудинкової території за рахунок надання в оренду об’єктів, що перебувають у спільній власності (господарських та нежитлових приміщень, прибудинкових територій тощо), спрямовувати їх на впорядкування житла та поліпшення умов для проживання.

ОСББ дозволяє господарям квартир встановлювати власні правила гри, звичайно не виходячи за рамки правового поля. Скажімо, якщо у під’їзді немає світла, то голова об’єднання співвласників вирішить це питання за годину, чи дві, викликавши електрика, заплативши йому за роботу, тоді як чекати на ЖЕК доводиться довше… Так само і з ремонтом даху, сантехнічними роботами тощо.

Крім того, ОСББ отримує в користування прибудинкову територію. Тобто мешканці самі можуть вирішувати, зводити на ній ігрові майданчики для дітей, або облагородити її квітковою клумбою.

ОСББ в Україні

Процес створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків розпочався у 1995 році.

З 1 липня 2016 року набув сили закон про ліквідацію ЖЕКів в України. Відповідно до закону, всі багатоквартирні будинки будуть управлятися ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків) або передаються приватним керуючим компаніям.

На малюнку представлено динаміку створення ОСББ на території України.

ПЛЮСИ ОСББ

  1. Швидке реагування на аварію.

  2. Розмір внесків на утримання будинку залежить від мешканців. Питання про розмір оплати вирішується на зборах ОСББ, але чим менший будинок, тим більшими будуть внески на його утримання так як прибудинкова територія трипове-хівки та дев'ятиповерхівки може бути однаковою за розмірами.

  3. Черговість ремонтів залежить від мешканців.

  4. Кошти ОСББ використовуються винятково на будинок.

  5. Збереження права на субсидію. Для всіх громадян, незалежно від того, приватизована квартира чи ні, зберігається діючий порядок надання житлових субсидій, в тому числі і для тих, що живуть в будинках ОСББ.

  6. Контроль за раціональним використанням коштів.

  7. Створення комфортних та безпечних умов проживання.

  8. Контроль якості тепловодопостачання та інших послуг.

  9. Можливість отримання додаткових коштів на утримання будинку за рахунок господарської діяльності.

  10. Можливість для мешканців трудовим внеском розрахуватися за власними платежами.

  11. Припинення внутрішньо квартирних змін та  перепланувань, які негативно впливають на сусідні квартири і будинок в цілому.

МІНУСИ ОСББ

  1. Людям важко домовлятися. Головна проблема ОСББ - довіра мешканців один до одного і до правління ОСББ.

  2. Недобросовісний голова ОСББ.

  3. Проблема прямих договорів. Теоретично ОСББ не повинно брати на себе платежі за газ, воду та інше, оскільки воно, відповідно до закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків», є неприбутковою організацією. Але що стосується води, то й досі з «Кременчукводоканалом» в ОСББ один рахунок на весь будинок (за загальним лічильником). А голова ОСББ має клопіт – звіряти квартирні показники лічильників води, якщо вони не сходяться з показниками будинкового лічильника.

  4. Неплатежі недобросовісних мешканців.

bottom of page