top of page

3.1. Види енергії, що споживаються у побуті

Енергія у вигляді електричного струму, нафти або газу сама по собі не є корисною. Але робота чи інші способи використання енергії, отриманої з цих джерел, - невід’ємна частина нашого повсякденного життя. Невидимі й безпечні джерела енергії можуть бути застосовані для одержання світла, тепла, механічної роботи тощо.

Таке використання джерел енергії називається корисним застосуванням енергії.

Різні джерела енергії використовуються для: нагрівання, охолодження, освітлення, механічної роботи.

Для досягнення корисного ефекту ми повинні якомога повніше використовувати енергію і звести до мінімуму непродуктивні її витрати. Це, передусім: усунення витоків теплого повітря з помешкання, використання енергоефективних електроламп, економія гарячої води та багато іншого.

Ви вже знаєте, що енергія не може зникнути. Тоді поясніть, куди поділася енергія теплого повітря в кімнаті, коли температура повітря в ній знизилася?

Усі заходи, які може здійснити громадянин для покращення власного побуту, можна розділити на чотири напрями:

  1. Заощадження ресурсів: води, газу, тепла тощо. Для цього потрібно просто відкоригувати побутові звички та здійснити прості заходи, наприклад, налагодити крани та встановити тепловідбивні екрани за радіаторами.

  2. Утеплення приміщення. Наприклад, заміна чи заклеювання вікон, проведення теплоізоляції даху, модернізація системи вентиляції тощо.

  3. Встановлення приладів обліку. Це дозволить платити лише за спожиті ресурси.

  4. Перехід на більш сучасні, енергозберігаючі та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій. Наприклад, заміна газового котла твердопаливним за допомогою програми державного кредитування, і встановлення вітрогенераторів.

Складіть рекомендації зі збереження води у побуті.

Розрахунок викидів вуглекислого газу у домашньому господарстві

За середньої температури зовнішнього повітря -1°С на опалення 1 кв. м площі витрачається близько 36 ккал теплової енергії на годину. За день – 864 ккал (36×24). За місяць – 26 784 ккал (864×30). Це відповідає 3,7 куб. м природного газу (для більшості будинків - за нормами 90 років).

За умови використання автономної газової котельні (колонки) на обігрів 1 кв. м площі приміщення витрачається приблизно 2,21 куб. м природного газу за місяць.

Проведемо розрахунки викидів вуглекислого газу для пострадянського будинку: площа трикімнатної квартири – 62,4 кв. м.

  1. Значення спожитого газу за місяць:

3,7×62,4 = 230,88 (куб. м)

  1. Значення спожитого газу за опалювальний сезон (6 місяців):

230,88×6 = 1385,28 (куб. м)

  1. Обсяг викидів вуглекислого газу (коефіцієнт див. табл.):

1,2×1385,28 = 1662,34 (кг)

Висновок: під час опалення трикімнатної квартири площею 62,4 кв. м викидається майже 1,7 т вуглекислого газу.

Складіть рекомендації зі збереження електроенергії у побуті.

Складіть рекомендації зі збереження тепла у побуті.

Складіть рекомендації зі збереження газу в побуті.

Мешканець європейської країни викидає в повітря в середньому близько 10 т вуглекислого газу на рік; мешканець Індії – 1 т вуглекислого газу на рік. Щоб дійти до кліматично нейтрального способу життя, необхідно скоротити викиди вуглекислого газу до 3 т на рік.

Сектор багатоквартирного житла

Сектор багатоквартирного житла вважається однією з найбільш проблемних областей в тому, що стосується економії енергії.

2/3 - 3/4 загального споживання енергії в житловому секторі - це постачання гарячої води та опалення. Основні фактори, які впливають на потребу в опаленні, - це клімат, розміри опалювальних площ, якість зовнішнього каркаса будівлі, система опалення.

Енергозбереження в багато-квартирному будинку - перш за все зменшення втрат тепла за рахунок утеплення підлог, стін, стель. Також сюди можна віднести переробку системи опалення, яка неефективно витрачає енергію.

У таблиці наведено рекомендовані заходи щодо ресурсозбереження, які можуть бути виконані, в тому числі, в рамках капітального ремонту.

bottom of page