top of page

Економія газу в побуті, разом з економією води, тепла та електроенергії здатна значно зменшити навантаження на сімейний бюджет.

Ціна на газ

Ціна газу для комерційних споживачів формується на ринку, виходячи з попиту-пропозиції. Але для побутових споживачів і релігійних організацій її регулює держава.

Державне регулювання роздрібної ціни газу для населення, підприємств і релігійних організацій включає в себе два елементи. Перший, це ціна газу як товару, що складається з вартості газу і вартості послуг з його постачання (включає витрати на ведення договорів, підготовку та оформлення рахунків за газ, облік, претензійна робота, організація клієнтських сервісів). Всі складові ціни газу як товару встановлює Кабінет міністрів України у своїй постанові, і вони є обов'язковими для усіх компаній, на які покладено зобов'язання постачальників газу зі спеціальними зобов'язаннями (ПСО). Такими постачальниками-ПСО є державні компанії НАК «Нафтогаз України», «Укргазвидобування» і ряд приватних постачальників природного газу.

Другий елемент держрегулювання роздрібної ціни - це фіксована вартість доставки газу, коли тарифи на розподіл газу і його транспортування по магістральних газопроводах встановлює регулятор НКРЕКП.

Ціна газу як товару для побутового споживача з ПДВ з 1 квітня 2017 р. становить 6.9579 грн. за куб. м.

Тарифи на транспортування магістральними та розподільними газопроводами встановлюються Постановами НКРЕКП. Тарифи для різних регіонів (операторів) відрізняються. Ціну на газ встановлено Постановою КМУ №187 від 22.03.2017 р.

Ціна газу як товару для побутового споживача з ПДВ з 1 квітня 2017 р. становить 6.9579 грн. за куб. м.

В Європі на податки в структурі роздрібної ціни газу для домогосподарств у середньому припадає 23%, а саме 7% - енергетичні податки, 16% - податок на додану вартість (ПДВ). В Україні застосовуються тільки ПДВ - оподаткування відповідно до Податкового кодексу за ставкою 20%, у складі роздрібної ціни – це 16.67%. Роздрібні ціни на газ в європейських столицях представлено на малюнку.

Як газ потрапляє в «трубу»

Велика та ще й досі потужна вітчизняна газотранспортна система (ГТС), якою керує державний оператор ПАТ «Укртрансгаз», приймає газ до магістральних газопроводів з кількох джерел. Здебільшого - це російський газ для транзиту, а також український газ, який видобувають майже три десятки компаній різних форм власності. До цього ще треба додати так званий реверсний газ, який Україна закуповує в Європі, та газ, що піднімають із 11 підземних сховищ.

Тобто в єдиній ГТС постійно формується газовий коктейль, який отримують і європейці, і українці. Саме тому, українці отримують газ такої ж якості, як і європейці. До того ж якість газу на вході та виході з нашої ГТС прискіпливо перевіряють як «Газпром експорт», так і європейські покупці. Згідно з контрактами, відхилення від обумовлених фізико-хімічних параметрів може обійтися українському оператору у чималі кошти. Тож газовий коктейль європейського ґатунку транспортується магістральними газопроводами високого тиску (щонайменше 75 атмосфер) до газорозподільних станцій, де тиск газу зменшують, додають одорант (той самий «запах газу», що дає змогу швидше знайти витоки) і передають у розподільні мережі. Розподіл газу здійснюють облгази та міськгази, які на своїх газорегуляторних пунктах (ГРП) понижують тиск природного газу до рівня, прийнятного для звичайних будинкових котлів і кухонних плит.

Якість та калорійність газу

Розгалужена мережа трубопроводів забезпечує природним газом більш як 11 млн. домогосподарств і 184 тис. підприємств та установ, державних і приватних.

Для людей, що користуються газом у побуті, головний показник його якості - це теплота згоряння, або калорійність. Що вища калорійність, то менший обсяг газу необхідно витратити, щоб, наприклад, скип'ятити воду чи обігріти оселю. Згідно з чинним держстандартом (ГОСТ 5542-87 «Гази горючі природні для промислового та комунально-побутового призначення», що діє ще з радянських часів) мінімальна калорійність газу повинна бути 7600 ккал/куб. м. Відповідно ж до кодексів газотранспортної та газорозподільних систем України, які набрали чинності у жовтні 2015 р., найнижчий показник калорійності може становити 7800 ккал/куб. м.

За даними «Укртрансгазу», в магістралях високого тиску змішується газ із різною теплотворністю: газ, видобутий в Україні, - 7800-9600 ккал/куб. м, російський газ для транзиту – 8000-8380 ккал/куб. м, газ, імпортований з європейських країн, - 8190-8400 ккал/куб. м.

За результатами лабораторних досліджень, середня теплота згорання газу вища за держстандарт і коливається в діапазоні від 7900 до 8500 ккал/куб. м. Така різниця пояснюється саме тим, що до споживачів надходить газ із різних джерел видобування - вітчизняних або іноземних.

На малюнку представлено усереднені обсяги споживання газу приватними будинками в Україні у 2016 році.

Економія газу в побуті

Приготування їжі. Готуйте на такій потужності пальника, яка потрібна для вибраної вами страви, після закипання вогонь треба зменшити у два рази. І врахуйте, що найбільша температура – на кінчиках полум'я, тому не дозволяйте газу «облизувати» ваші каструлі і сковорідки.

Для приготування їжі важливо обрати посуд із широким дном, об'єм якого використовується максимально. Розташовувати посуд потрібно по центру газового пальника.

Посуд на газовій плиті під час приготування їжі потрібно закривати кришкою. Це дозволить не лише економити біля 15% газу, але й підтримувати на кухні достатній комфорт по вологості.

Намагайтеся рідше готувати малооб'ємні страви в газовій духовці. Іноді запекти два яблука або чотири картоплини краще в мікрохвильовці, ніж розпалювати всю духовку. Також користуйтесь електрочайником та електродуховкою.

Використовуйте лайфхаки. Існує декілька простих прийомів, що дозволяють трохи заощадити на газі. Наприклад – застелити поверхню плити фольгою. По-перше, її буде легше очистити – фольгу просто можна зняти і викинути, а на її місце застелити нову. По-друге, за рахунок відбитого тепла можна скоротити час приготування їжі – посуд буде нагріватися швидше, а остигати довше.

Підігрів води. Для економії газу при нагріванні води для купання запасіться економною душовою насадкою і намагайтеся приймати душ, а не повну ванну. Це економить і воду, і газ для її нагріву.

Економія газу при опаленні. У приватному будинку економія газу зазвичай означає економію тепла, оскільки основна витрата газу йде саме на опалення.

У першу чергу утепліть стіни і горище. Економити газ для опалення допомагають склопакети та відбиваючі екрани, встановлені між стіною і радіатором.

Використовуйте, якщо це реально, для опалення дрова або пелети.

Встановіть економічний газовий конденсаційний котел.

Найвигідніший варіант економії газу в приватному будинку – автоматизація системи опалення. Ті, хто вже її використовує, стверджують, що витрати на її встановлення окупаються протягом першого опалювального сезону.

Отже, для того, щоб домогтися економії газу при опаленні:

  • встановіть термоголовки на всі батареї (15-20% економії);

  • встановіть гідрострілку на обв'язці котла з частотно-регульованим насосом (20% економії);

  • підключіть кімнатний хронометричний термостат (15-35% економії);

  • зробіть теплоізоляцію містків холоду (15-40% економії);

  • встановіть лічильники - так ви будете сплачувати лише за дійсно використаний газ;

  • встановіть автоматичний котел - якщо використовується газ для нагріву води, котел з електрозапалом буде вмикати газ лише тоді, коли потрібно;

  • одягайся вдома тепліше - якщо використовується газ для опалення дому, оптимальна для здоров’я людини температура – 18°С, лише 1°С збільшує втрати теплової енергії на 6% або перевитрати енергоносія на 4-8%;

  • зменшуйте опалення, коли нікого немає вдома - до 15°С;

  • не варто використовувати конфорки для обігріву приміщення: це нераціонально і, до того ж, небезпечно;

  • необхідно утеплити всі металеві труби, що відходять від котла або бойлера.

Загалом, підбиваючи підсумки, можна помітити, що в економії газу, як і в будь-якій іншій економії, головне – уважність і раціональний підхід. Якщо ви звикнете слідувати простим правилам і контролювати себе, заощадити можна досить багато грошей.

bottom of page