top of page

Споживання води в Україні, млн. куб.м.

За даними Державної служби статистики, в Україні щорічно використовується близько 10 млрд. куб.м свіжої води.

Більше половини загального обсягу водних ресурсів споживається промисловими підприємствами на виробничі потреби. Решта розподіляється між населенням та використанням води на потреби сільського господарства.

Населення на побутово-питні потреби споживає 1,5-2 млрд. куб.м води на рік. З 2010 року спостерігається тенденція до постійного скорочення споживання водних ресурсів населенням. У розрахунку на 1 особу споживання водних ресурсів скоротилося із 114 до 90 літрів на добу, що представлено в таблиці.

Варто відзначити, що досить високим залишається рівень втрати води при транспортуванні: щорічно до споживачів не доходить від 1,4 до 2,2 млрд. м3 води. У середньому одна людина в день використовує в домогосподарстві біля 100 л. питної води. В дійсності для пиття та куховаріння використовується тільки близько 3-4% цієї кількості. Більшість води витрачається у ванній кімнаті та туалеті. Тому саме тут можна досягти суттєвої економії води

Заходи для економії води

За допомогою технічних засобів:

1. Заміна старих кранів та душових насадок на більш ефективні: старі крани і душові насадки пропускають до 35 літрів води за хвилину, натомість нові економні здатні створювати повітряно-водяну суміш, завдяки чому витрати води зменшуються до 4,5 літрів за хвилину, без відмови відповідного комфорту.

2.Встановлення обмежувачів сили струменю в душі - зменшення використання води на 3-6 літрів в хвилину (20-35%) при однаковій зручності.

3. Переобладнання змішувачів економічними аераторами (перлаторами). У сім’ї з 4-х чоловік можна скоротити споживання води на 1/3. Зі звичайним аератором Ваш змішувач споживає за одну хвилину 12-15 літрів. Переважно це тепла вода, яку підігрівають дорогими енергоносіями.

Обладнавши змішувач перлатором, Ви отримаєте повноцінний, надзвичайно лагідний струмінь повітряно-водяної суміші, який витрачатиме замість 12-15 літрів за хвилину лише 4-6 літрів.

Візуально відрізнити економічний аератор (перлатор) від звичайного аератора (при умові, що звичайний аератор виготовлений не в Китаї) можна за кольором пластикової вставки. Градація наступна:

  • синій або сірий колір вставки - звичайний аератор, витрата 12-15 л/хв.;

  • зелений - економічний аератор, 8 л/хв.;

  • червоний - економічний аератор 4,5-6 л/хв.;

  • салатовий - економічний аератор, 2, 5 – 3 л/хв.;

  • жовтий, помаранчевий - економічний аератор, 1, 5-2,5 л/хв.

4. Перевірка та заміна прокладок. Важливо перевірити прокладки в кранах та справність зливних бачків. З крану, з якого капає вода (10 капель за хвилину), в місяць витікає біля 170 літрів води, а в рік відповідно понад 2000 л.

5. Встановлення економних бачків зливу. Мінімум 1-2 кубометри води допоможе заощадити імпортний компакт із двома клавішами зливу на бачку. Тільки при 5-разовому використанні туалету щодня однією особою при застосуванні старих зливних бачків витрачається біля 45 літрів чи відповідно біля 1/3 середньоденних витрат води.

Це є вагомою причиною для встановлення ощадливих бачків з двома клавішами зливу. На основі цього буде використовуватись тільки 3-6 літрів замість постійно 6-10 літрів води при кожному зливі. Таким чином одна сім’я з чотирьох осіб може економити в рік до 40 000 літрів води.

З одного туалетного зливного бачка із зношеними прокладками може витікати до 20 літрів води кожної години. В сумі за день це 500 літрів, а в рік 178000 літрів. Тому важливо регулярно контролювати і при необхідності замінювати прокладки в зливних бачках.

6. Автоматичне прання білизни. Всупереч розхожій омані, сучасні пральні машини витрачають воду ощадливіше, ніж господині при ручному пранні. Зрозуміло при умові, що машина завантажена відповідно до вимог із експлуатації.

Прості правила ефективної економії води у побуті

  1. Щільно закривайте крани.

  2. Користуйтеся душем замість ванни: на 5-хвилинний душ потрібно до 50 л води. А щоб наповнити ванну — до 200 л.

  3. Не використовуйте проточної води під час миття посуду: це значно збільшує витрати води та мийних засобів. Закриваючи кран між обполіскуванням посуду, ви значно знизите витрати води.

  4. Закривайте кран, коли чистите зуби: щоб прополоскати рота, використовуйте воду зі склянки. Це може заощадити до 45 л води.

  5. Не мийте овочі та фрукти під проточною водою: замість цього скористайтеся мискою. Щоб наповнити велику миску, знадобиться до 3 л води, а при проточному митті щохвилини втрачається до 15 л води.

  6. Не розморожуйте продукти під струменем води.

bottom of page