top of page

Проблему енергоефективності житлового будинку, його утримання. ремонту і термомодернізації необхідно розглядати, в першу чергу, з тієї позиції, що будинок повинен забезпечувати створення штучного середовища для життя і діяльності людей, оскільки природне середовище не відповідає вимогам процесів життєдіяльності людей, їх соціальним і індивідуальним потребам. В усіх кліматичних районах України параметри зовнішнього середовища не відповідають параметрам внутрішнього мікроклімату, за яких забезпечуються комфортні умови перебування людини.

Зовнішні огородження будинку є передусім бар’єром для створення відокремленого об’єму зі штучним мікрокліматом. Оскільки такі огородження знаходяться на межі двох середовищ, в них безперервно проходять процеси перенесення теплоти, вологи і повітря. Такі процеси мають активний вплив на параметри мікроклімату в приміщенні.

Заходи для економії тепла

  1. Вчасно та повністю розплачуватися за послуги з комунальними підприємствами.

  2. Турбуватись про стан систем опалення та гарячого водопостачання всередині будинку та квартири та підтримувати їх у належному стані.

  3. Зберігати та раціонально використовувати отримане тепло.

  4. Додержувати дисципліни використання теплової енергії.

  5. Встановити лічильники та терморегулятори. Витрати на опалення приміщення зменшуються до 40%, якщо ви маєш індивідуальне опалення або лічильники тепла.

Прості правила збереження тепла
  1. Не перекривайте дорогу теплу. Радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставленні меблі та інші речі, розташовані перед радіаторами, поглинають до 20%теплової енергії.

  2. Заклейте щілини у вікнах. Біля 40% тепла, що надходить в приміщення, втрачається взимку через вікна. Елементарні заходи з теплоізоляції допоможуть підвищити температуру в квартирі на 4-5°С. 

  3. Обладнайте вентиляційні отвори спеціальними дверцятами або шматком картону. Це допоможе підвищити температуру на 3-5°С.

  4. Приберіть декоративні панелі на батареях. Вони забирають до 20% тепла кімнати. Крім того, тепловіддача батарей, які розміщені в нішах, на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату.

  5. Встановіть тепловідбиваючі екрани за радіаторами. Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%.

  6. Перефарбуйте батареї в темний колір. Батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору на 8-10% тепліше, ніж з білою.

  7. Не перегрівайте приміщення - вдягайся тепліше. При завищеній кімнатній температурі зростає ризик простудних захворювань.

  8. Провітрюйте приміщення протягом 10-15 хвилин. Через привідчинені впродовж багатьох годин вікна значно втрачається тепло. Краще провітрювати протягом 10-15 хвилин при широко відчиненому вікні.

  9. Закривай двері в під’їзді. Тепловтрати через відкриті двері та розбиті вікна в під’їзді становлять 5-15% від сумарних теплових втрат будинку.

  10. Постав склопакети. Склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що скорочує втрати тепла до 50%.

  11. Використовуй жалюзі. Жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло.

Надходження тепла до споживачів

Коли у котельні спалюють газ, то продукти його згоряння нагрівають воду, яка стає дуже гарячою або навіть перетворюється у пару. Гарячу воду і пару, які утворюються у результаті нагрівання, називають теплоносієм. Воду традиційно застосовують як теплоносій, оскільки вона є в достатній кількості, коштує недорого і має відносно велику енергоємність. Але використовуючи воду як теплоносій, її слід попередньо підготувати: видалити з неї розчинене повітря; додати різні хімічні речовини, аби на внутрішні стінки трубопроводів не випадали розчинені у воді мінерали.

З котла теплоносій надходить у так звану центральну розподільну систему.

Центральна розподільна система – це мережа трубопроводів різного діаметра: від 150-200 до 700-90  мм. З центральної розподільної системи теплоносій подається на центральні теплові пункти. Там він проходить крізь спеціальні теплообмінні апарати і віддає значну частину своєї теплоти, нагріваючи воду у системі опалення будинків і воду, яка надходить від підприємства водопостачання та використовується для гарячого водопостачання.

Схема подачі тепла споживачам

Віддавши тепло, теплоносій повертається назад у котельню через центральну розподільну систему, знову нагрівається продуктами згоряння природного газу, і весь процес повторюється. Коротко кажучи, теплоносій увесь час циркулює (рухається по замкненому колу) у системі теплопостачання.

Оскільки підприємство теплопостачання виробляє тепло для всього міста, то кількість виробленого ним тепла є дуже великою. Цю кількість вимірюють у гігакалоріях (Гкал).

bottom of page