top of page

2.2. Парниковий ефект і зміни клімату

Клімат і час. Клімат на нашій планеті в минулому періодично змінювався - чергувалися періоди значного похолодання (льодовиковий період) і потепління. У далекому геологічному минулому зміни клімату відбувалися хвилями: наставали то потепління, то похолодання. Такі коливання клімату підтверджують скам’янілі рештки рослин і тварин, що існували за певних умов, а також різні гірські породи. Наприклад, кам’яне вугілля могло утворюватися при теплому і вологому кліматі. Отже, його поклади в Антарктиді свідчать, що колись там клімат був зовсім інший. Внаслідок похолодання клімату, що мало місце близько мільйона років тому, на Землі почався льодовиковий період. Тоді великі площі суходолу вкрилися льодовиками. Закінчився цей період лише 10–12 тис. років тому.

Через зміни клімату вимерли динозаври. Відомо, що близько 65 млн. років тому на Землі зникла майже половина всіх живих істот, які тоді жили. Таке вимирання пояснюють раптовою зміною клімату. Одні вчені вважають, що клімат змінився внаслідок падіння на земну поверхню великого космічного тіла, від якого в атмосферу потрапила значна кількість пилу. Це зменшило прозорість повітря, а заразом надходження сонячного тепла. Інші стверджують, що винен у зміні клімату і зникненні живих організмів вулкан, виверження якого також значно зменшило надходження сонячного світла і тепла.

У даний час вчені дуже стурбовані фактом значного потепління. Серед основних причин зміни клімату - астрономічні, географічні, метеорологічні, діяльнісні.

  1. Астрономічними чинниками зміни клімату є неоднакове положення Землі відносно Сонця, зміна форми її орбіти та швидкості обертання. Вони зумовлюють збільшення чи зменшення кількості сонячної енергії, що змінює клімат у цілому. Крім того, астрономічні зміни впливають і на характер переміщення повітряних мас. Незначні зміни кількості сонячної енергії пов’язують зі змінами сонячної активності.

  2. До географічних причин зміни клімату відносять зміни у співвідношенні площ суходолу і океану, землетруси тощо. Так, поява нових гірських хребтів змінює напрямок руху повітряних мас, що, в свою чергу, сприяє перерозподілу тепла і вологи. Під час наступу моря на суходіл клімат стає м’якшим і теплішим, а відступання моря призводить до похолодання і підвищення континентальності клімату.

  3. Метеорологічні чинники впливають переважно на хімічний склад і масу атмосфери. Однак цей вплив тимчасовий і не спричиняє планетарних тривалих змін клімату.

  4. Діяльнісні чинники пов’язані з людиною. Людське суспільство, особливо за останнє століття, також значно впливає на кліматичні умови Землі. Збільшуючи господарські викиди в атмосферу забруднювальних речовин, людина змінює її газовий склад. Використовуючи велику кількість різних видів енергії і розсіюючи її у повітряному просторі, людина змінює теплову рівновагу атмосфери.

 

Сучасні зміни клімату і клімат майбутнього

У другій половині XX ст. сталися найбільші зміни клімату за останні 100-150 років. Вони характеризуються поступовим глобальним потеплінням. Наслідком цього є навіть танення льодовиків. Про підвищення температури свідчать спостереження за рівнем Світового океану, який за рік підвищується у середньому на 2 мм.

Учені прагнуть передбачити, як підвищення температури може змінити погоду і клімат у майбутньому. Для цього вони створюють комп’ютерні моделі майбутніх кліматичних умов. За їхньою допомогою спрогнозовано, що до 2050 року температура підвищиться на 1,5°С. Але ці температурні зміни не будуть однаковими на всій земній кулі: найбільше потепління очікується на полюсах - на 4°С. Завдяки підвищенню температури, вважають учені, у багатьох районах може або збільшитися хмарність і кількість опадів, або зменшитися планетарне (глобальне) потепління. Потепління клімату може також «спровокувати» стихійні метеорологічні лиха. Кількість повеней, ураганів, бур у тропічних широтах може значно збільшитися, а в помірних поясах, навпаки, зменшитися.

Учені всього світу намагаються з’ясувати «приховані» чинники, які можуть вплинути на майбутні зміни клімату Землі.

Який термін більш точний «зміни клімату» чи «глобальне потепління»?

Клімат теплішає. Усі прояви кліматичних змін вказують на зростання середньої глобальної температури. «Глобальне потепління» - це спрощений термін, адже, навіть за наявності глобальної тенденції з підвищення температури на нашій планеті є місця, де не стало тепліше, а навіть навпаки, стало холодніше. Тому термін «зміни клімату» є більш точним.

  • Які небезпечні наслідки зміни клімату ми бачимо вже сьогодні?

  • Що станеться, якщо ми вичерпаємо вуглецевий бюджет?

  • Як нам залишитись в межах вуглецевого бюджету?

bottom of page