top of page

Тільки в останні десятиліття минулого століття розвинені країни світу почали серйозно вивчати природні та антропогенні чинники і закономірності, що формують глобальний клімат. У цьому розрізі світова спільнота по - новому розглядає розвиток світової енергетики. Розроблені різні моделі (сценарії) впливу енергетики та промисловості на навколишнє середовище.

Мета цих  досліджень - запропонувати світовій спільноті варіанти безпечного по відношенню до клімату розвитку економіки, зокрема розбудови та реконструкції енергетичного сектору з урахуванням реальних існуючих загроз для людства і конкретних країн при продовженні екстенсивного використання енергоресурсів та кліматично недоброзичливих енергетичних технологій. В умовах зростаючої загрози незворотних змін клімату Землі для будь-якої країни світу, зокрема і Україні, надзвичайно важливо зробити правильний вибір.

За прогнозами Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату - International Panel on Climate Changes (IPCC), якщо маємо намір утримати швидкість зміни клімату на прийнятній межі, то слід зупинитися на підвищенні середньої температури нижніх шарів атмосфери, не більше на 10°С протягом наступних 100 років. На думку вчених, найуразливіші екосистеми можуть постраждати вже при збільшенні температурного режиму на 1-2°С. При потеплінні на 2-3°С почнуться масштабніші пошкодження екосистем, а на 3°С - початок великомасштабних необоротних пошкоджень, що може привести протягом прийдешнього тисячоліття до різкого зниження біорізноманітності на Землі. Багато в чому відповідальність за глобальне потепління лежить на людстві і саме від нас залежить збереження десятків тисяч видів тварин і рослин, що знаходяться зараз під загрозою зникнення із-за глобального потепління, викликаного діяльністю людини.

ПІВНІЧНА АМЕРИКА. Підйом рівня морів створить загрозу частині Флориди, територіям в дельті Міссісіпі і на побережжі Атлантичного океану. Тут почнеться інтенсивна ерозія прибережних ґрунтів і їх руйнування під час штормів. У довгостроковій перспективі підняття рівня моря загрожує затопленням всім великим містам на східному побережжі. Часті і сильні осідання приведуть до більшого забруднення повітря і зростання смертності, в той же час у багатьох районах посуха викличе збільшення можливості ризику виникнення лісових пожеж. Хвороби, що переносять комахи, наприклад, малярія, тропічна лихоманка і ряд інших захворювань, розповсюдяться далеко на північ. Загалом, можна сказати, що уразливість країн Північної Америки порівняно низька, а здатність пристосовуватися до змін через розвиненість економіки - висока.

ПІВДЕННА АМЕРИКА. Очікується збільшення числа повеней і посух, що приведе до нестачі продуктів харчування і голоду. Сильніші або, можливо, просто частіші тропічні урагани можуть спричинити значні руйнування з  ризиком для життя людей, для населених пунктів і інфраструктури, що при бідності розташованих тут держав украй небезпечно.

ПОЛЯРНІ ОБЛАСТІ. Очікується, що кліматичні зміни на полюсах, особливо в Арктиці, будуть наймасштабніші і швидкоплинні на планеті, що приведе до великих соціальних і економічних катаклізмів в країнах, залежних від арктичних екосистем і їх фауни.

ЄВРОПА. Перші ознаки збільшення інтенсивності опадів вже наголошуються в деяких районах Західної і Східної Європи, що вже привело до збільшення числа повеней. Зросте ризик повеней і ерозії ґрунтів в прибережних регіонах, що негативно вплине на густонаселені райони, промисловість, туризм і сільське господарство. Вірогідна кількість опадів в Південній Європі в літній період зменшиться, що понизить продуктивність сільського господарства, а в зимовий період вона навпаки, зросте майже на всій території Європи. Спека - влітку, тепло і сніжні заноси - взимку, вплинуть на традиційний для Європи туризм. Здатність пристосовуватися до умов, що змінюються, буде загалом висока, але найуразливішими залишаться найпівнічніші і південніші райони.

АФРИКА. Очікується збільшення кількості й інтенсивності таких екстремальних кліматичних явищ, як посуха і повені, із-за чого постраждають водоймища з питною водою, не вистачатиме продуктів харчування, погіршає здоров’я населення, руйнуватиметься інфраструктура, сповільниться темп розвитку африканських країн. Північні і південні регіони Африки стануть ще сухіші, що посилить процес утворення пустель. Сільськогосподарське виробництво в багатьох районах знизиться, що приведе до браку продуктів харчування і підвищить вірогідність виникнення голоду, особливо під час посух. Загалом можна сказати, що здатність пристосовуватися до змін клімату в Африці вельми низька, а уразливість до посухи і повеней дуже висока.

АЗІЯ. Із-за підйому рівня моря у поєднанні із зростанням інтенсивності циклонів очікується, що протягом наступних 100 років більше 100 мільйонів чоловік  будуть вимушені змінити район мешкання. Число природних катаклізмів в Азії вже почало збільшуватися, що особливо стало очевидним в грудні 2004 року, і цей процес посилюватиметься при продовженні глобального потепління, що стане причиною повеней, посухи, лісових пожеж і утворення тропічних циклонів. Виробництво продуктів сільського господарства знизиться унаслідок таких чинників, як жара, брак води, підняття рівня морів, повені і посуха. Це означає відсутність необхідного обсягу продуктів харчування і збільшення ризику голоду в багатьох районах. Загалом можна сказати, що здатність пристосовуватися до навколишніх умов, що змінюються, в країнах Азії, що розвиваються, низька. В той же час, кліматичні зміни принесуть великий збиток у багатьох районах.

АВСТРАЛІЯ І НОВА ЗЕЛАНДІЯ. Якщо кліматичні зміни активізують такий феномен як Ель-Ніньо (природний кліматичний феномен, обумовлений утворенням теплих водних мас з періодичністю в 6-7 років в екваторіальній частині Тихого океану з подальшим підвищенням температури води у побережжя Америки), то тут може виникнути проблема браку питної води. Грозова інтенсивність і інтенсивність тропічних циклонів зросте, і в деяких районах це приведе до збільшення ризику для життя людини, руйнування нерухомості і інфраструктури.

ОКЕАНІЯ. Очікуваний підйом рівня моря посилить ерозію прибережних ґрунтів, втрату суші, збільшить ризик штормового наганяння води на сушу і попадання солоної води у водоймища з прісною водою. Коралові рифи і інші прибережні екосистеми опиняться під загрозою зникнення, а рибальство, яке в багатьох районах є основним джерелом продуктів харчування, сильно постраждає. Багато держав, розташованих на плоских, мало виступаючих над поверхнею морів островах повністю зникне під водою, а людям, мігруючи, доведеться покинути свої будинки.

bottom of page