top of page
ВУГЛЕЦЕВИЙ БЮДЖЕТ

Висновки учених є безперечними – світ є теплішим за останні 11 тисяч років, і причиною того є людина. Нещодавно міжнародні експерти вирахували світовий «вуглецевий бюджет». Вуглецевий бюджет – це певна кількість вуглецю (С), яку світ може «спалити» і при цьому залишитися  в межах 2°С. Однак розрахунки є невтішними – за нинішніх темпів розвитку промисловості «вуглецевого бюджету» вистачить не більше ніж на 20 років. Світова спільнота експертів оцінує розмір вуглецевого бюджету у 1 трильйон тон вуглецю.

ДЕНЬ ЕКОЛОГІЧНОГО БОРГУ

У 2017 році людство витратило річні ресурси Землі за 8 місяців. 2 серпня Земля могла б виставити рахунок своїм жителям. Саме в цей день людство вичерпало всі ресурси, які планета може відновити за рік.

День екологічного боргу – це вирахувана науковцями приблизна дата, коли людський попит на природні ресурси перевищує можливості Землі їх відновити протягом одного року. Щороку вона змінюється.

У 2016 році день екологічного боргу припав на 8 серпня, тобто з кожним роком ми все швидше споживаємо ресурси планети.

День екологічного боргу нагадує людям, країнам та організаціям, що потрібні термінові спільні дії, щоб в майбутньому дотримуватися планетарних меж і досягти сталого розвитку і стабільності для всіх. Ми маємо навчитися споживати розумно, зберігаючи ресурси нашої планети для майбутніх поколінь.

Згідно Всесвітньої мережі екологічного сліду (GFN), зараз людство споживає в 1.7 разів більше, ніж може забезпечити Земля. Тобто, нам потрібна не одна, а 1.7 планети для підтримки нашої життєдіяльності. Глобальне споживання зростає – людство викидає більше вуглекислого газу в атмосферу, ніж океани і ліси можуть поглинути, виснажує рибні запаси і вирубує дерева швидше, ніж вони зможуть відродитися і вирости, продукує більше сміття, ніж планета може «перетравити». Це веде до виснаження навколишнього середовища - зникнення лісів, нестачі продовольства, закислення океану й інших тяжких для Землі та її жителів наслідків. Близько 75% людства можуть постраждати від смертельної спеки до 2100 року.

Споживання ресурсів не є однаковим у всіх країнах. Чимало бідних держав, зокрема Конго, Болівія, Еритрея навіть приблизно не вичерпують свою біомісткість, натомість багаті розвинуті країни живуть в борг: вони споживають значно більше, ніж природа може їм запропонувати. У 2017 році мешканці різних країн вели різний спосіб життя, відповідно, якби кожен з нас жив як австралієць, то нам би знадобилось 5,2 Планети, американець - 5 Планет, мешканець Південної Кореї - 3,4, Росії - 3,4, Німеччини - 3,2. У 2013 році слід України був 1,9.

Якщо ми не зупинимося, то до 2030 року знадобляться вже 2 планети, до 2050 року - цілих три.

bottom of page