top of page
ЯВИЩЕ ПАРНИКОВОГО ЕФЕКТУ В АТМОСФЕРІ

Згідно з дослідними даними, концентрація СО2 в атмосфері за 140 років збільшилася з 0,027% до 0,033% і продовжує рости. За прогнозом концентрація вуглекислого газу в атмосфері до 2050 р. може скласти від 0,04 до 0,05%, що може призвести до підвищення середньої температури земної поверхні і нижніх шарів атмосфери на 10°С і підйому рівня океану за рахунок танення полярних льодів на 1,5 м. Подібне явище пов’язане з так званим «парниковим ефектом».

Які гази затримують тепло в атмосфері, тобто є  парниковими?

Парниковий ефект - це явище, при якому атмосферні гази утримують вихідне від Землі тепло в тропосфері, не даючи йому підніматися в більш високі шари атмосфери. При цьому відбувається нагрівання, як самої атмосфери, так і земної поверхні.

Ступінь «шкідливості» парникових газів оцінюється в умовних одиницях СО2 – еквівалента (потенціал глобального потепління – GWP – Global Warning Potential). Одна тонна СО2 – еквівалента рівна одній метричній тонні СО2. Так, наприклад, якщо для вуглекислого газу величина СО2 - еквівалента рівна 1, то для метану (СН4 ) вона рівна 21, для N2О - 310, а для SF6 – 23900.

Головний внесок у формування парникового ефекту вносять водяна пара і вуглекислий газ, що містяться в атмосфері. Відомо також, що спектр поглинання атмосфери у вікнах прозорості визначається не тільки впливом вуглекислого газу, але і таких газових компонентів, як озон, фреони і багато інших, включаючи й аерозолі.

Іншою найважливішою причиною можливої зміни клімату на Землі є зменшення площі лісів. Особливу заклопотаність викликає зменшення площі лісів в Африці, Азії й особливо в Південній Америці, де зосереджено більше 55% їхньої кількості. Щорічно площа тропічних лісів у світі зменшується приблизно на 1%.

Істотний вплив на зміну клімату на Землі може зробити і збільшення кількості пилу в атмосфері, особливо дрібнодисперсних аерозолів у стратосфері, що можуть зберігатися там від декількох місяців до 1 - 2 років. Нормальний шар стратосферного аерозолю складає масу порядку 0,2 млн. тон. При великих вулканічних виверженнях у стратосферу можуть виноситися десятки мільйонів тонн пилу. Дрібнодисперсні стратосферні аерозолі, збільшуючи альбедо атмосфери, приводять до ефекту її охолодження. Багато дослідників пояснюють цим минулі похолодання клімату.

Існує думка, що 2-3°С  – це несуттєво. Нехай буде трішки тепліше, кому від цього погано? Чи згодні ви з тим твердженням? Обґрунтуйте свою думку.

Нажаль, 2-3°С – це зовсім не мало, оскільки мова йде про усереднену температуру по всій планеті Земля. Підвищення за рік середньої температури повітря на 2°С призведе до збільшення тривалості вегетаційного періоду і, відповідно, теплого періоду на 20 днів. Конкретно «на місцях» 2°С можуть означати набагато більше: в Арктиці, наприклад, до кінця століття температура повітря може підвищитися на 10-12°С. Відповідно, тривалість теплого періоду може зрости на 100-120 днів, тобто майже на сезон. Такі зміни є катастрофічними для цього регіону. Для арктичних екосистем є дуже важливим, аби глобальна температура не підвищувалася більш ніж на 1,5°С.

Головна різниця між 2 і 3°С або й більше – це частота і тривалість посушливих періодів та охоплення ними величезних територій. За 2°С – лише 500 млн., а за 3  – вже 3°С млрд. людей, або третина майбутнього населення планети, страждатимуть від нестачі води.

Основною причиною росту концентрації вуглекислого газу в атмосфері є спалювання викопного палива для виробництва енергії. У такий спосіб виробляється більше 90% енергії, споживаної людиною. Щорічно людство спалює таку кількість викопного палива, яка створювалася природою більш ніж за мільйон років.

bottom of page