top of page
Ядерна енергія

Енріко Фермі

Ядерна енергія – внутрішня енергія атомного ядра, зумовлена ядерними силами, які діють між нуклонами ядра. Вона може виділятись в результаті ядерних реакцій або радіоактивного розпаду ядер, за умови, що в утворених ядрах енергія зв’язку, яка припадає на один нуклон, більша, ніж у початкових ядер. Зокрема, такою ядерною реакцією може бути поділ важких і синтез легких ядер.

Особливим типом ядерної реакції є поділ ядра. Енергія, що при цьому виділяється, в кілька мільйонів разів перевищує енергію хімічних реакцій (наприклад, ту, що виділяється при горінні). Після того, як учені провели велику кількість експериментів, вони виявили, що ядерна енергія є чистим і ефективним способом виробництва енергії. Перший ядерний реактор був створений 2 грудня 1942 року в Університеті Чикаго Енріко Фермі.

Позитивними аспектами використання ядерної енергії є те, що:

  • для створення великої кількості ядерної енергії необхідна дуже маленька кількість плутонію й урану;

  • створення енергії, виробленої ядерною енергією, не забруднює повітря.

Один із головних недоліків – захоронення ядерних відходів, що шкодять навколишньому середовищу, але найбільш істотний недолік – загроза техногенної небезпеки.

Ядерна енергія використовується людством у військових цілях, для виробництва електроенергії та у ядерних енергетичних установках (двигунах).

У середині ХХ ст. були сконструйовані атомна й воднева бомби. До кінця століття п'ять ядерних держав накопичили достатній ядерний арсенал для знищення всього людства.

Оволодіння термоядерними реакціями синтезу забезпечить людство енергією в необмеженій кількості і на необмежений термін. Використання атомної енергії стимулюється насамперед тим, що вже на першому етапі її використання вартість електроенергії, одержуваної від атомних і вугільних станцій, приблизно однакова.

Економічна перевага атомних електростанцій над тепловими безперервно зростатиме як внаслідок їхнього удосконалення, так і внаслідок подорожчання кам'яного вугілля, торфу, нафти і природного газу, запаси яких у верхніх шарах Землі швидко зменшуються. При сучасних темпах зростання використовування енергії цих запасів палива може вистачити на 100 - 150 років, використання ж ядерних реакцій поділу урану, торію і плутонію зможе збільшити цей строк ще на 200 - 300 років.

Крім атомних електростанцій «мирний атом» знайшов застосування в реакторах для опріснення води й отримання трансуранових елементів. Також джерела γ-випромінювання використовуються для дефектоскопії, активаційного аналізу для експрес-визначення домішок у сплавах, вугіллі тощо. Величезне значення мають ізотопні джерела струму і тепла. Їх застосовують для енергопостачання важкодоступних районів і автоматичних станцій (наприклад, метеорологічних або супутників Землі). Джерела γ-випромінювання застосовуються для автоматизації різних операцій (наприклад, вимірювання щільності середовища, товщини вугільного шару і т. ін.).

У сільському господарстві знайшли застосування установки для опромінення овочів і фруктів з метою захисту їх від гниття й цвілі. Крім того, розроблено способи виведення нових сортів рослин шляхом генетичних трансмутацій.

Неоціненною є використання ядерної енергії в геології, медицині, біології і багатьох інших областях знань завдяки тому, що за її допомогою можна одержувати неймовірно точні й швидкі результати.

  • Основа ядерної енергетики - атомні електростанції, які забезпечують близько 6 % світового виробництва енергії та 13-14 % електроенергії.

  • Першу у світі атомну електростанцію було збудовано в СРСР у місті Обнінську і пущено 27 червня 1954. За даними МАГАТЕ у 2007 році у світі працювало 439 промислових ядерних реакторів, розташованих на території 31 країни.

  • 1959 р. в СРСР закінчено будівництво першого у світі криголама «Ленін» з атомним двигуном. На 2012 рік у світі збудовано понад 150 суден з ядерними енергетичними установками.

bottom of page