top of page

1.1. Поняття енергії, її роль в житті людини і суспільства

Перш, ніж розпочати пошук способів розумного споживання енергії, ми повинні пригадати, що ж таке енергія, чим вона вимірюється та яким законам підпорядковується.

Кожний організм у процесі своєї життєдіяльності використовує різні види енергії. Енергія лежить в основі фізіологічних та біохімічних процесів, що відбуваються всередині організму. Якщо зазирнути дещо глибше в природу енергії, то можна отримати ключ до розуміння багатьох проблем довкілля і переконатися в необхідності пошуку нових шляхів отримання енергії в майбутньому. Знайомство з проблемами енергоспоживання допоможе сформувати власний спосіб мислення.

ЕНЕРГІЯ – це:

  • скалярна фізична величина, яка є мірою різних форм руху матерії та є характеристикою стану системи (тіла) і визначає максимальну роботу, котру може виконати тіло (система);

  • міра того, що може відбутися (); те, що змушує що-небудь відбутися (енергія може змушувати до взаємодії, пов’язаної з переходом енергії в іншу форму).

Енергія вимірюється в джоулях (Дж) та записується «Е».

  • Один поштовх серця потребує енергії приблизно в 1 Дж.

  • Щоб закип’ятити воду для горнятка кави, необхідно, як мінімум, 72 кДж.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЕНЕРГІЮ

  • Чи вистачає енергії кожному мешканцю Землі?

Із розвитком, людство споживало все більше і більше енергії. Припускають, що печерній людині вистачало близько 1 % тієї кількості енергії, якої потребує сучасний мешканець Землі. Можливо, на Землі стало більше енергії? Ні! Просто вона стала доступнішою. Кількість енергії в природі незмінна. Вона не виникає з нічого і не може зникнути нікуди. Вона просто переходить з однієї форми в іншу.

На жаль, розподіл енергії між країнами Півночі і Півдня, Сходу і Заходу, між багатими і бідними дуже нерівномірний. Як правило, бідні країни мають більше населення, а багаті європейські держави - малонаселені.

Незначне споживання енергії слаборозвинутими державами не можна вважати економією. Це наслідок боргової кризи та відсутності сучасних технологій одержання енергії.

В усі часи люди використовували і використовують багато енергії. Енергія необхідна для існування будь-якої з форм життя та усіх типів цивілізацій. Існує прямий зв'язок між обсягом енергії, що використовується, і рівнем розвитку цивілізації.

Як і для давніх людей, так і для нас, сучасних споживачів, енергія є засобом поліпшення якості життя. Ми вже усвідомили, що будь-яка діяльність, незалежно від її природи, передбачає використання енергії. За своєю природою людина надто слабка фізично. Але люди мають здатність мислити, і це дозволяло їм протягом усієї історії існування створювати різноманітні пристосування, аби використовувати джерела енергії, потужніші за м'язову енергію, аби з їх допомогою досягти бажаних результатів.       

Потреби в енергії в минулому, сьогоденні й майбутньому визначаються трьома основними процесами:

  • темпом зростання чисельності населення;

  • рівнями економічного розвитку;

  • рівнем технологічного розвитку.

Нажаль, вчені прогнозують неухильне збільшення енергоспоживання.

Енергію використовують у всьому світі, однак через фінансові, політичні й інші фактори країни мають різний рівень енергоспоживання й використовують енергію для різних потреб. Ще донедавна доступність дешевої енергії була запорукою високого рівня життя цивілізованої частини світу. До певної міри існує прямий зв’язок між матеріальним добробутом суспільства й енергоспоживанням, але далі ситуація ускладнюється – політична влада, технологічний процес починають відігравати помітну роль.

З підвищенням життєвого рівня потреби людини зростають. Так, інтенсивний розвиток транспорту зробив доступним практично будь-який куточок Землі. Тільки в Україні транспорт споживає близько 10 мільйонів тонн бензину та дизельного палива щороку. Великі торгівельні центри потребують потужних морозильних установок, опалення й вентиляції. Все це збільшує споживання енергії. У домашньому господарстві активно використовуються енергоємні прилади, що виконують частину роботи замість людини: пилосос, посудомийна машина, сушки для білизни, автоматичні двері і ще багато прикладів того, як електрична сила замінила людську.

Протягом року норма споживання енергії пересічною людиною 2,2 тонни умовного палива (т.у.п.), зокрема, у США споживання енергії дорівнює 12 т.у.п., у Німеччині – 6, в Україні на кожного припадає 4,12 т.у.п. щороку, а в країнах Африки – 0,1 т.у.п., що на 40% менше за мінімум, потрібний для підтримання життєдіяльності людини.

Багато аспектів нашого способу життя демонструють, наскільки ми залежимо від наявності електроенергії. Сільське господарство потребує її, щоб забезпечити своєчасну доставку, переробку, сортування і зберігання необхідних нам продуктів харчування. Цю енергію переважно одержують від викопних джерел. Тож такий енерговитратний спосіб життя вимагає від кожного з нас певних самообмежень заради сталого розвитку і збереження Землі.

Наведіть приклад перетворення енергії:

а) у повсякденному житті;

б) у професійній сфері (відносно вашої майбутньої професії).

bottom of page