top of page

Постійне зростання цін на енергоресурси - головна причина підвищення тарифів на електроенергію. Вартість палива становить близько 80 % у структурі тарифу на електроенергію в Україні. Розвиток альтернативних джерел енергії дасть змогу знизити залежність держави від різких коливань цін на вуглеводневу сировину, а отже, поліпшити економічну та екологічну ситуацію у країні.

В Україні діє понад сорок підприємств, що створюють електроенергію з води, Сонця, вітру та біомаси

Енергетична ситуація, що спонукає до впровадження альтернативних джерел енергії:

  • поступове зростання електричного навантаження споживачів в різних регіонах України та, відповідно, високий рівень споживання енергоресурсів і збільшення попиту на них;

  • залежність від цін на енергоносії;

  • щорічне зменшення вітчизняних традиційних видів палива (природний газ, нафтопродукти тощо) та збільшення обсягів їх імпорту;

  • забруднення навколишнього середовища (шкідливі викиди електростанцій, що використовують традиційні види палива).

Законодавчі стимули щодо впровадження альтернативних джерел енергії:

  • встановлення «зеленого тарифу» на електроенергію (Закон України «Про електроенергетику»);

  • пільги на імпорт обладнання та інші податкові пільги (Податковий кодекс України);

  • дія механізму спільного впровадження проектів зі скороченням одиниць викидів парникових газів (Кіотський протокол);

  • державні гарантії захисту іноземних інвестицій (Закони України «Про захист іноземних інвестицій в Україні», «Про режим іноземного інвестування»).

В Україні зелені тарифи запроваджено з 2009 року. Держава гарантує інвесторам купівлю виробленої електроенергії за фіксованими мінімальними розцінками, що вищі за тарифи на енергію з традиційних джерел.

Варто зауважити, що зелений тариф не є довічним, а діє обмежений час - 10 років (у багатьох країнах гарантується придбання електроенергії, що отримується з поновлюваних джерел енергії в рамках довгострокових (15-25 років) контрактів). Його мета - дати можливість інвестору окупити додаткові витрати на встановлення обладнання для отримання електроенергії з ВДЕ. Коли затрати окупляться, інвестор матиме готові потужності для вироблення чистої енергії і продаватиме «зелену енергію» нарівні з усіма.

Потенціал «зеленої енергетики» України

Теоретично потенціал альтернативних джерел в Україні дає змогу повністю задовольнити потреби в енергії, кажуть спеціалісти НАЕР. Рівень використання сонячної енергії в Україні досить високий для широкого впровадження. Перетворювати сонячну енергію на електричну в умовах нашої держави можна за допомогою теплоенергетичного і фотоенергетичного обладнання, причому практично в усіх областях. Термін ефективної експлуатації геліоенергетичного обладнання в південних областях - 7 місяців, у північних - 5.

Щодо енергії вітру, то, як свідчать результати досліджень Національної академії наук, на території України можна розмістити вітряки, які даватимуть приблизно 15 млн. тонн умовного палива. Це більше, ніж сьогодні виробляє вся вітчизняна атомна енергетика. Також є потенціал розміщення вітрових електростанцій на морі. Усі українські південні степи, землі, що сьогодні відведено для сільського господарства, фактично можна використовувати для вітрових електростанцій.

Головною перевагою малої гідроенергетики є дешевизна електроенергії, генерованої на гідроелектростанціях, а відсутність паливної складової у процесі добування електроенергії дає позитивний економічний та екологічний ефекти. Малі ГЕС можуть стати потужною основою енергозабезпечення усіх регіонів Західної України, а для деяких районів Закарпатської та Чернівецької областей - джерелом повного енергозабезпечення.

Ставка зеленого тарифу в Україні

Ставка зеленого тарифу періодично встановлюється постановами Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ) у розмірі «подвоєного середньозваженого тарифу на електричну енергію, яка закуповується в енергогенеруючих компаній за рік, що передує року встановлення тарифу». У разі значних коливань курсу гривні щодо євро, НКРЕ зобов'язана внести відповідні корективи до ставок зеленого тарифу.

Зелений тариф визначається шляхом помноження відповідного коефіцієнту, встановленого окремо для кожного вказаного джерела енергії, та роздрібного тарифу на електроенергію для другого класу споживачів станом на 01.01.2009.

ЗТ = К × 58,46 коп./кВт×год.

де К – коефіцієнт зеленого тарифу

bottom of page