top of page
ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРИ

Забруднення атмосфери буває природним і штучним.

Природне забруднення атмосфери відбувається внаслідок виверження вулканів, пилових бур, лісових пожеж, що виникають від блискавок. В атмосферному повітрі постійно є різні бактерії, зокрема ті, що спричиняють хвороби, спори грибів. Утім такі домішки можуть зникати з плином часу і не мають визначального впливу на її склад.

Нині непоправної шкоди завдає штучне (антропогенне) забруднення атмосфери. У цьому винна сама людина, тож тільки вона спроможна зупинити негативні процеси. Інакше людство може зникнути разом з рослинами і тваринами, планета станс непридатною для життя.

До антропогенних джерел забруднення відносяться:

  1. Енергетика. Більше 60% всіх парникових газів потрапляють в атмосферу Землі в результаті спалювання викопного палива для виробництва теплової і електричної енергії, а також в двигунах внутрішнього згорання.

  2. Промислові підприємства, що забруднюють атмосферу газами, які здебільшого є отруйними. Наприклад, сірчистим газом при спалюванні вугілля; сірковуглецем і сірководнем при виробництві штучних волокон. Джерелом забруднення є теплові електростанції. При спалюванні 2000 т вугілля (електростанція невеликої потужності) за добу в повітря викидається 400 т золи і 120 т сірчистого газу.

  3. Автотранспорт є основною причиною неухильного зростання викидів СО2 в атмосферу. Щороку тільки від стирання автомобільних коліс утворюється 50 млн. тонн гумового пилу, а викиди токсичних важких металів від автомобілів у світі становлять понад 300 тис. тонн. Слід  пам’ятати, що автомобільні двигуни виробляють не тільки СО2, але і речовини, які беруть участь в утворенні озону у фотохімічній реакції з сонячним світлом.

  4. .Знеліснення. Вирубка лісів не є чимось новим, але вона ніколи не була настільки масштабною і інтенсивною, як зараз, коли з лиця  землі зникають величезні площі лісів, передовсім тропічних у екваторіальних широтах. Щороку вирубується або гине в результаті пожеж близько 17 мільйонів гектарів тропічного лісу, що відповідає території в 4 рази більшої, ніж територія Данії. В результаті цього значні об’єми СО2 залишаються в атмосфері. Крім того після вирубки тропічних лісів сильні дощі розмивають ґрунт, призводячи до ерозії, що знижує родючість та унеможливлює природне відновлення лісового покриву. Крім екологічних наслідків це має і негативні соціальні наслідки, викликаючи міграції місцевого населення із спустошених районів в інші місця, часто на сотні кілометрів від їх попереднього місця проживання.

  5. Сільське господарство. Сільськогосподарське виробництво є ще одним суттєвим джерелом викидів парникових газів. Наприклад, підвищення рівня споживання м’яса, що зараз спостерігається у світі, закономірно призводить до зростання викидів в атмосферу одного з найнебезпечніших парникових газів – метану. Метан є побічним продуктом травлення у травоїдних тварин та утворюється з гною і посліду птахів. Загрозливі кількості метану утворюються і при розкладанні органічних речовин на затоплених рисових полях Азії та південних районах України. А широке застосування у сільському господарстві мінеральних добрив призводить до утворення N2O.

  6. Радіоактивне забруднення атмосфери. Варто згадати радіаційне забруднення внаслідок авари на Чорнобильській атомній станції, яке й понині впливає на здоров’я людей в Україні, Білорусі, Росії.

Заходи очищення повітря:

  • раціональне використання палива і створення очисних споруд;

  • удосконалення технологій виробництва та автотранспорту (створено автомобілі, які працюють на газі, електроенергії, на сонячних батареях;

  • поліпшення планування населених пунктів, збільшення площ зелених насаджень.

bottom of page