Основи енергоефективності та енергоменеджменту
ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ №7
м.Кременчука Полтавської області
Інтерактивний посібник
1. ПРИЧИНИ «НЕВИДИМИХ ВТРАТ»
Зростаюче число електроприладів непомітно обкрадає ваш домашній бюджет. Втрати електроенергії, які щоденно відбуваються в мільйонах домашніх господарств і офісів, мають насамперед три причини:
1) «Режим очікування» - «Stand-by».
Задля економії електроенергії більшість пристроїв можуть переходити в режим очікування (Stand-by), при цьому залишаються працювати тільки найменш енергозатратні та найнеобхідніші електронні компоненти пристрою для наступного швидкого відновлення повного функціонування. Зазвичай про режим очікування пристрою сигналізує світіння світлодіода, але не завжди.
Наприклад, фен включений в розетку, не перебуває в режимі «Stand-by» - кнопка вимкнення розриває ланцюг живлення повністю, і ніякого, навіть незначного, споживання струму немає. Однак коли в розетку вставлено зарядний пристрій (або блок живлення модему, аудіосистеми), до якого не під’єднано девайс, який необхідно зарядити, - це типовий режим очікування (енергія в даному випадку витрачається на нагрівання повітря). Коли телефон заряджається - це робочий режим і корисна витрата енергії.
Режим очікування є найвідомішим, але, на жаль, не єдиним видом «невидимих втрат» енергії.
Електроенергія режиму очікування - це електроенергія, споживана пристроєм, коли він вимкнений за допомогою дистанційного керування, але все ще підключений до мережі електроживлення (через подовжувач). При цьому зазвичай, але не обов'язково, горить світлодіод-індикатор, який показує, що пристрій перебуває в «сплячому» режимі.
Приблизно 30 років тому проблеми споживання електроприладами енергії у стані очікування просто не існувало, адже прилади були сконструйовані таким чином, що вимикалися шляхом від’єднання від джерела енергії. Пізніше з’явилися аудіо- та відео- пристрої з дистанційним управлінням, пам’яттю та функцією відліку часу - усе це потребує використання енергії під час перебування приладу у стані очікування.
Зараз конструкції приладів стали зручнішими, більше відповідають вимогам споживачів. Однак енергія марнується, коли прилад знаходиться у режимі очікування, коли його залишають у «зручному для споживача» стані готовності до негайного використання або відбувається взаємодія приладу з іншими мережевими пристроями. Якщо електроприлад під’єднаний до електричної мережі, він може споживати енергію навіть якщо його не включено (а просто вилка знаходиться у розетці). На сьогодні, найбільш поширеними приладами, що споживають енергію у стані очікування, є такі: комп’ютери, пральні машини, телевізори, DVD, мікрохвильові печі, а також усі пристрої, що використовують енергію зовнішніх джерел постачання (наприклад, зарядні пристрої мобільних телефонів тощо). Режим заряджання переносних зарядних пристроїв у більшості випадків можна визначити як режим із зниженим рівнем споживання електроенергії. Також усі прилади з дистанційним управлінням, такі як прилади для запису та відтворення звуку, напевно споживають електроенергію у режимі очікування.
Але, є випадки, коли режим очікування є необхідністю:
-
коли людина частково або повністю обмежена в рухах;
-
коли необхідно включити прилади за відсутності господаря, або в нічний час, коли всі сплять;
-
коли пристрій повинен автоматично прийняти сигнал із зовнішньої мережі.
2) «Обманне вимкнення» - «Scheinaus».
Це явище полягає в тому, що електроприлад візуально видається вимкнутим. У дійсності ,після виключення інтегрованим вимикачем він все ж продовжує споживати струм. Такі «невидимі втрати» стосуються системного блоку та монітору комп'ютера, а також ряду електроприладів із сфери розваг, наприклад аудіосистем.
3) «Відсутність вимикача».
У деяких електроприладів взагалі відсутній вимикач, що призводить до постійного споживання струму до того часу, поки вони знаходяться в розетці, наприклад, блоки живлення, бази радіотелефонів, автовідповідачів та факсів, а також зарядні пристрої.
Статистику «невидимих втрат» наведено у таблиці 1.
Таблиця 1. Середньостатистичні дані «невидимих втрат» електроенергії
2.РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗНИЖЕННЯ «НЕВИДИМИХ ВТРАТ»
«Stand-by». Вимикайте режим «Stand-by» телевізорів, відеомагнітофонів, музичних центрів, комп'ютерів та інших електроприладів, коли не використовуєте їх за призначенням: за постійного увімкнення в режимі очікування вони витрачають надаремно від 10 до 60% електроенергії, спожитої протягом робочого режиму.
«Обманне вимкнення». Електроприлади, які при вимкненні внутрішнім вимикачем все ж продовжують споживати струм (комп'ютер, монітор, пральна машинка, посудомийка та ін.), від'єднуйте від мережі.
«Відсутність вимикача»:
-
прилади без вимикача необхідно від'єднати від мережі - телефони, факси та автовідповідачі 24 години в день підключені до електромережі, тому при купівлі звертайте увагу, щоб вони мали низький рівень споживання енергії в режимі очікування (рекомендовано моделі, які в стані очікування використовують від 0,5 до 2 Вт×год.);
-
зарядні пристрої після зарядки приладів завжди від'єднуйте від мережі (ноутбук, мобільний телефон, електробритва, електрощітка для зубів, зарядне для батарейок та ін.).
Загальні рекомендації щодо зниження «невидимих втрат» енергії
-
При купівлі обирайте прилади, що мають клас енергоефективності не нижче А та низький рівень споживання струму в режимі «Stand-by»;
-
надавайте перевагу «інтелігентним» приладам, пам'ять яких підтримується за допомогою інтегрованого акумулятора, що дозволяє цілком від'єднувати їх від електромережі без втрати запрограмованої інформації;
-
стара електротехніка (особливо пострадянських часів) може споживати в декілька раз більше енергії, ніж сучасні моделі, як під час експлуатації, так і в режимі очікування. Тому часто інвестиція в новий енергоефективний прилад може фінансово окупитись протягом декількох років;
-
використовуйте сучасні енергозберігаючі технології.
Економія досить значної суми грошей може бути легко досягнута при виключенні втрат на режим очікування за допомогою пристроїв з технологією ZEROWATT, розроблених для збереження як електроенергії, так і навколишнього середовища. Експерти підрахували, що зниження споживання електроенергії в режимі очікування може зменшити емісію вуглекислого газу в атмосферу на 20 млн. тонн на рік.
Пристрій з підтримкою технології ZEROWATT автоматично повністю відключає від мережі електроживлення електроприлади, що знаходяться в режимі очікування.
Наприклад, зарядний пристрій з підтримкою технології ZEROWATT автоматично відключається від мережі електроживлення після закінчення зарядки.
Інтелектуальні енергозберігаючі електророзетки з таймером вимикання і технологією ZEROWATT можуть автоматично переривати ланцюг електроживлення, якщо кінцевий пристрій перебуває більше 1 години в робочому режимі без отримання інфрачервоного сигналу з керуючого ДУ.
Подібні пристрої ідеальні для підключення побутової техніки, наприклад, таких як телевізори, обігрівачі, пральні або сушильні машини, фени, праски електричні, комп'ютерна техніка, освітлювальне обладнання.
Енергозберігаючі розетки електроживлення з технологією ZEROWATT допомагають уникнути непотрібного споживання електроенергії в режимі очікування і забезпечити більш безпечне використання електричних приладів, відключаючи їх від електромережі на час, коли вони не використовуються.
Завдяки технології енергозбереження ZEROWATT, екологічно безпечні монітори SCENICVIEW ECO не споживають електроенергію в режимі очікування, так як в цьому випадку перетворювач постійного струму повністю відключається. Ця технологія реалізована вперше, адже зазвичай в режимі очікування монітори споживають від 1 до 6 Вт електроенергії. Режим Eco включений за замовчуванням. У джерелі живлення дисплея є переключаючий елемент, керований ПК. При виключенні монітора в джерело живлення надходить команда на повне відключення від електричної мережі. Якщо ПК знову починає передавати дані на монітор, слабкий електричний імпульс знову включає живлення дисплея. Ця функція підходить як для аналогових, так і для цифрових виходів на монітор.