top of page

У структуруванні навчального матеріалу з предметів «Основи енергоефективності» та «Основи енергоефективності та енергоменеджменту» використовується модульний підхід, що дозволило утворити п’ять модулів:

1) Загальний, у якому розглядаються загальні питання щодо необхідності енергоресурсів для забезпечення якісного життя як окремої людини, так і суспільства в цілому; обґрунтовується актуальність розв’язання проблеми підвищення енергоефективності на основі ефективного використання енергоресурсів.

2) Екологічний - дослідження особливостей організації життя, в тому числі в зв'язку з антропогенними впливом на природні системи; створення наукової основи раціональної експлуатації біологічних ресурсів; прогнозування змін природи під впливом діяльності людини; збереження середовища існування людини.

3) Побутовий, у якому розглядаються питання енергозбереження в побуті.

4) Галузево-виробничий, у якому розглядаються загальногалузеві особливості енергоспоживання в галузі й, відповідно, розв’язання проблем заощадження енергоресурсів, вирішується питання підвищення енергоефективності на рівні підприємства.

5) Професійний, у якому питання підвищення енергоефективності вирішуються в межах професійного поля діяльності, на робочому місці.

До інтерактивного посібника увійшло 11 практичних робіт. Зміст практичних робіт складено з урахуванням матеріально-технічного забезпечення навчального закладу, міжпредметних зв’язків і потреб сучасного виробництва та побуту. Кожна практична робота налічує певні блоки:

  1. «Теоретичний блок», що розкриває інформаційну складову практичної роботи.

  2. «Контрольний блок», що дозволить перевірити рівень сформованості знань учнів з теми роботи, як правило, «Теоретичний блок» та «Контрольний блок» учні опрацьовують самостійно (вдома) напередодні практичної роботи. Рекомендується відповіді на питання «Контрольного блоку» законспектувати у робочі зошити, так як теми практичних робіт не дублюють лекційного матеріалу.

  3. «Експериментальний блок» спрямований на вивчення принципу дії приладів та обладнання, проведення певних досліджень, якщо це передбачено темою практичної роботи.

  4. «Розрахунковий блок» дозволяє сформувати вміння проводити розрахунки матеріальних затрат, розв’язувати задачі на визначення енергоефективності заходів у сфері енергозбереження.

  5. «Практичний блок» містить у собі практичні завдання на формування вмінь аналізувати, систематизувати, узагальнювати інформацію. Для виконання деяких практичних робіт використовується «Калькулятор енергозбереження» (автоматизована система розрахунків, авторська), що дозволяє за досить короткий час провести об’ємні математичні розрахунки та побудувати графіки.

  6. «Творчий блок» є додатковим завданням для тих учнів, які бажають отримати підвищену оцінку. Зазвичай, цей блок не є обов’язковим (*).

  7. «Самоконтроль» включає тестові завдання, є складовою "Контрольного блоку". 

Об’єм практичної роботи обирається викладачем в залежності від часу, відведеного на практичну роботу, рівня підготовки навчальної групи, професії, яку здобувають учні, матеріально-технічного забезпечення тощо.

Предмет «Основи енергоефективності» тісно корельований з такими предметами як фізика, хімія, електротехніка з основами промислової електроніки, матеріалознавство, спецтехнологія, охорона праці, безпека життєдіяльності, екологія, основи галузевої економіки та підприємництва, виробниче навчання тощо.

Головним завдання виконання практичних робіт є формування свідомості учнів щодо необхідності збереження невідновлювальних джерел енергії та розкриття перспектив використання альтернативних джерел енергії, вироблення енергозберігаючих звичок, спрямованих на збереження навколишнього середовища, професійно-орієнтованих знань та вмінь, направлених на енергозбереження, ресурсозбереження та енергоефективність.

bottom of page