
Основи енергоефективності та енергоменеджменту
ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ №7
м.Кременчука Полтавської області
Інтерактивний посібник
Експеримент 1. Розгляньте сенсорний регулятор потужності «Світлячок». Ознайомтеся з його характеристиками та принципом дії. Випробуйте принцип дії приладу.

Особливості сенсорного регулятора потужності: застосовується для сенсорного управління освітленням (світлорегулятора); світлорегулятор, керуючі освітленням, замінює звичайні стінні вимикачі; можливо управління від віддалених сенсорів або кнопок; лінійно регулює яскравість освітлення з урахуванням фізіологічних особливостей людини; має дуже високу стійкість до перешкод і наведень; для виготовлення сенсорного світлорегулятора потрібна невелика кількість зовнішніх компонентів.
Сенсорний світлорегулятор «Світлячок»
Особливості сенсорного регулятора потужності:
-
застосовується для сенсорного управління освітленням (світлорегулятора);
-
світлорегулятор, керуючі освітленням, замінює звичайні стінні вимикачі;
-
можливо управління від віддалених сенсорів або кнопок;
-
лінійно регулює яскравість освітлення з урахуванням фізіологічних особливостей людини;
-
має дуже високу стійкість до перешкод і наведень;
-
для виготовлення сенсорного світлорегулятора потрібна невелика кількість зовнішніх компонентів.
Принцип дії сенсорного світлорегулятора
Інтегральна схема К145АП2 призначена для створення електронних сенсорних світлорегуляторів (диммерів) для ламп освітлення (резистивне навантаження), всіма функціями яких керують за допомогою єдиного сенсора.
Для вмикання, вимикання і установки необхідної яскравості освітлення використовується сигнал від сенсора або сигнал від віддаленого керуючого пристрою.
Електронні сенсорні світлорегулятори, побудовані на мікросхемі К145АП2, цілком замінюють звичайні механічні вимикачі, застосовуються в освітлювальних мережах. Всі функції, що виконуються мікросхемою, можуть бути доступні з декількох віддалених точок, в яких розташовуються додаткові вузли, підключені до регулятора (пристрої розширення).
Для регулювання яскравості використовується фазо-імпульсний спосіб управління симістором (*Симістор (симетричний тріодний тиристор) - напівпровідниковий прилад, є різновидом тиристора, використовується для комутації в ланцюгах змінного струму; у електроніці часто розглядається як керований вимикач (ключ)). Вся цифрова логіка синхронізована з частотою мережі.
До складу інтегральної схеми К145АП2 входять: 780 інтегральних елементів; корпус типу 238.16-2 (аналог: S576B Siemens).
Опис принципової схеми сенсорного регулятора потужності
При включенні пристрою в мережу лампа не світить, для її включення необхідно короткочасне торкання до сенсора.
Для коректної роботи схеми (мал. 6.7.) необхідна подача фази на 15 ніжку мікросхеми. Для живлення мікросхеми використовується параметричний стабілізатор (VD1, C5, R8, VD2, C4).
Синхроімпульси з анода VS1 інтегруються (ланцюг: R4, С3) і подаються на ніжку 2. Зменшення впливу регулятора ламп на мережу живлення здійснюється завдяки С7, С6, R7, L1.

VT1 управляє симістором, необхідним для посилення потужності. Два резистора R2 і R3 використовуються для поліпшення ТБ. Ніжка 4 мікросхеми – допоміжна. Якщо встановити кнопковий перемикач між 4 і 5 ніжками, то можливо аналогічне кнопкове використання регулятора, проте в такому випадку фазування мережі не має значення.
Для регулювання яскравості світіння лампи необхідно доторкнутися до сенсора протягом секунди, яскравість спочатку плавно зменшиться, потім почне збільшуватися. При повторному включенні схеми в мережу регулятор лампи встановлює ту ж яскравість лампи, яка була в момент її відключення.