top of page
Теоретичний блок

1. ПРОБЛЕМА ЗАБОРГОВАНОСТІ СПОЖИВАЧІВ ЗА ПОСЛУГИ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ

Сьогодні, на жаль, не всі споживачі своєчасно та у повному обсязі розраховуються за отримані послуги теплопостачання.
У сьогоднішніх ринкових умовах постачальники енергоресурсів не лише не дають енергоносії у борг, а й вимагають попередню оплату. Якщо підприємство теплопостачання не розрахується за природний газ, то не отримає його і, як результат, не зможе виробляти тепло. Тоді споживачі залишаться без тепла та гарячої води.
Деякі люди не платять за комунальні послуги, посилаючись на те, що їх не задовольняє якість цих послуг. Але якість послуг теплопостачання значною мірою залежить від того, наскільки сумлінно споживачі оплачують свої рахунки за тепло та гарячу воду.


Комунальне підприємство йде назустріч тим, хто з різних причин заборгував, але розуміє свою відповідальність за оплату спожитих ним послуг. Підприємство теплопостачання укладає з таким споживачем договір про реструктуризацію заборгованості. Слово «реструктуризація» означає звичайну розстрочку платежів. Тобто разом із споживачем працівник абонентського відділу комунального підприємства (це відділ, який працює із споживачами-абонентами) визначає термін розстрочки (він може тривати до 60 місяців, тобто до 5 років). Потім сума боргу ділиться на термін розстрочки – таким чином розраховується щомісячна сума повернення боргу. При цьому споживач має також сплачувати поточні рахунки.

2. ДИСЦИПЛІНА ВИКОРИСТАННЯ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ ТА ЇЇ ЗВ’ЯЗОК ІЗ ЯКІСТЮ ПОСЛУГ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ

Тепловий комфорт у вашій квартирі та квартирах мешканців вашого будинку значною мірою залежить і від дисципліни використання теплової енергії. Іноді в одному і тому самому будинку в одній чи кількох квартирах люди мерзнуть, тоді як мешканці інших квартир відчиняють навстіж кватирки навіть у лютий мороз.
Що може бути причиною такої ситуації? Коли проектували та будували систему опалення в будинку, розраховували на певну кількість нагрівальних приладів, встановлених у кожній квартирі. На жаль, деякі несвідомі мешканці вважають, що у своїй квартирі вони можуть робити все, що завгодно. Вони здійснюють несанкціонований вплив на систему опалення будинку. Це робиться шляхом самовільного встановлення додаткових нагрівальних приладів як у кімнатах, так і на балконах і лоджіях. Але цього робити категорично не можна, оскільки в будинку існує гідравлічний зв’язок між нагрівальними приладами і трубопроводами різних квартир. У системі опалення кожного будинку існує певний тепловий баланс. Збільшення кількості нагрівальних приладів в одній квартирі обов’язково призведе до розрегулювання системи і до того, що в інших квартирах і в самому будинку буде холодно.
Тому дуже важливо розуміти, якщо ви збільшуєте кількість теплових приладів у своїй квартирі або кількість секцій своїх радіаторів, то тим самим забираєте тепло з квартири свого сусіда.
Чи знаєте ви, що...

  • холод буде відчуватися навіть за високої температури усередині приміщення, якщо підлога або стіни в деяких кімнатах холодні;

  • 10 сантиметрів синтетичної шерсті утеплюють так само добре, як бетонна стіна завтовшки більш як 4 метри;

  • теплий зручний одяг – ідеальне «джерело» тепла, тобто один легкий вовняний жакет – це економія 15…25% енергії на обігрів;

  • навіть не дуже яскраве зимове сонце може зігріти кімнату, якщо вдень відсунути штори на вікнах з південного боку;

  • сучасні шибки відбивають теплове випромінювання, але пропускають світло, що знижує втрати тепла через скло на 60…70%;

  • дерева навколо будинку сприяють збереженню тепла усередині приміщення.

Заходи для збереження та економії теплової енергії

  • Вчасно та повністю розплачуйтеся за послуги з комунальними підприємствами.

  • Турбуйтеся про стан систем опалення та гарячого водопостачання всередині будинку та квартири, підтримуйте їх у належному стані.

  • Бережіть та раціонально використовуйте отримане тепло.

  • Додержуйтеся дисципліни використання теплової енергії.

  • Встановіть лічильники та терморегулятори - витрати на опалення приміщення зменшуються до 40%, якщо ви маєш індивідуальне опалення або лічильники тепла.

Прості правила збереження тепла у побуті

  • Не перекривайте дорогу теплу - радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставленні меблі та інші речі, розташовані перед радіаторами, поглинають до 20%теплової енергії.

  • Заклейте щілини у вікнах - біля 40% тепла, що надходить в приміщення, втрачається взимку через вікна, елементарні заходи з теплоізоляції допоможуть підвищити температуру в квартирі на 4-5°С.

  • Обладнайте вентиляційні отвори спеціальними дверцятами або шматком картонну - це допоможе підвищити температуру на 3-5°С.

  • Приберіть декоративні панелі на батареях - вони забирають до 20% тепла кімнати, крім того, тепловіддача батарей, які розміщені в нішах, на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату.

  • Встановіть тепловідбиваючі екрани за радіаторами - це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%, при цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%.

  • Перефарбуйте батареї в темний колір - батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%, доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло (із батареєю такого кольору на 8-10% тепліше, ніж з білою).

  • Не перегрівайте приміщення - вдягайся тепліше, при завищеній кімнатній температурі зростає ризик простудних захворювань.

  • Провітрюйте приміщення протягом 10-15 хвилин - через привідчинені впродовж багатьох годин вікна значно втрачається тепло, краще провітрювати протягом 10-15 хвилин при широко відчиненому вікні.

  • Використовуйте жалюзі - жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло.

  • Закривайте двері в під’їзді - тепловтрати через відкриті двері та розбиті вікна в під’їзді становлять 5-15% від сумарних теплових втрат будинку.

  • Поставте склопакети - склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що скорочує втрати тепла до 50%.

3. СУЧАСНА КОНЦЕПЦІЯ ТЕПЛОЗБЕРЕЖЕННЯ

Зазвичай, коли говорять про зменшення витрат на опалювання будинку, завжди відразу на думку спадає утеплення стін та перекриттів, що цілком зрозуміло, оскільки немає сенсу говорити про енергоефективність, доки захисні конструкції будинку, в буквальному розумінні – гріють повітря. Але окрім утеплення є безліч інших способів зменшити витрати на опалювання будинку та ефективно використовувати енергоресурси. Багато таких заходів не вимагає значних капіталовкладень на стадії проектування або дуже швидко окупається.

1. Вибір оптимальної форми, компонування та розташування будинку. Необхідно прагнути, щоб форма будівлі була як можна компактніша, з мінімальним відношенням площі зовнішніх огорож до житлової площі будинку. Найідеальнішою формою будинку буде сфера. Але оскільки будинки у вигляді сфери і навіть у вигляді круга не завжди зручні в будівництві, оптимальною формою можна вважати квадрат. Найгірше з точки зору зменшення витрат на опалювання будинку – витягнуті будівлі з порізаними фасадами або будівлі у вигляді високої вежі.

Так, у разі форми одноповерхового будинку із стелею 3 метри у вигляді круга (рис. 1а) при загальній площі 100 м2 площа стін збільшиться ≈105 м2.

Якщо форма будинку квадрат, то при тій же площі площа стін збільшитися до 120 м2. Ще гірший варіант форми будинку - витягнутий прямокутник, наприклад, із співвідношенням сторін 1 до 4 і будинок у вигляді замкнутого прямокутника, площа захисних стін збільшилася до 150 і 186 м2, тобто практично на одну третину і дві третини в порівнянні з кругом.

Що стосується кількості поверхів будинку, то двоповерхові будинки при однаковій площі мають значно меншу поверхню захисних стін, ніж одноповерхові. Таким чином, з точки зору енергоефективності, чим ближча форма нескладної в будові будівлі до форми куба, тим менші будуть втрати тепла, і тим більш понижені витрати на опалювання будинку.

будинки.jpg

Так само можна понизити витрати на опалювання будинку, якщо компонувати допоміжні будівлі в один блок. Наприклад, якщо на ділянці розташовуватиметься гараж або технічна будова, краще вибрати таке архітектурне рішення, яке б дозволяло прилучити ці будови до житлових. Вони будуть додатковим захистом від втрат тепла. Найбільш оптимальним блокуванням буде примикання з північного боку, через який втрачається найбільша кількість тепла.

При плануванні будинку необхідно розташовувати кімнати з урахуванням рози вітрів. Оскільки для житлових кімнат постійного проживання підвищена температура повітря важливіша, то їх розумно розташувати ближче до південної сторони будинку. Технічні кімнати будинку, наприклад, коридорів, сходових отворів, комори, краще – з північного боку будинку. Так само вигідно розташувати кухню з північного боку, оскільки в ній є джерела підвищеного тепла при приготуванні їжі та холодильних установок. Взимку вони будуть «догрівати» кухню, а влітку північне розташування дозволить трохи заощадити на кондиціонуванні.

2. Установка енергоефективних вікон. Через вікна втрачається значна частина тепла будинку. Природно, за рахунок застосування енергоефективнішого типу вікон можна відразу добитися значного зменшення витрат на опалювання, особливо при великому склінні (за виключенням скління на південній стороні).

​3. Використання пасивного сонячного опалювання та геліосистем. Поки енергоносії дорожчають не по днях, а по годиннику, сонце гріє щодня і абсолютно безкоштовно. Було б дуже безрозсудно не використовувати це безкоштовне тепло. Ідея пасивного сонячного опалювання полягає в тому, щоб уловити і зберегти сонячне тепло, не удаючись до дорогих та складних установок. Суть в тому, що сонячна радіація є короткохвильовим випромінюванням. Воно легко проникає через звичайне скло (коефіцієнт пропускання 0,85-0,95), нагріваючи конструкції та предмети всередині кімнати, і перетворюється на довгохвильове тепловою випромінювання. Таке випромінювання вже пропускається вікнами значно менше (коефіцієнт пропускання 0.1-0.15), тобто сонячне тепло потрапляє як би в «теплову пастку».

Чим більший розмір вікон, орієнтованих на південь, тим більше поступає тепла в приміщення. Для скління 40% тільки в січні спостерігається негативний тепловий баланс. Але в цілому за опалювальний період тепла поступає значно більше, чим втрачається. Для конструкції вікон, орієнтованих на захід, схід та особливо на північ, чим більше повітряних камер в склопакеті, тим краще. Для вікон, орієнтованих на південь, навпаки – прийнятніше подвійне склінні, замість потрійного. Так само для більшого надходження сонячного тепла небажана наявність селективного покриття на склі. Ще на 5–10% збільшується ефективність використання сонячного тепла при нахилі вікон так, щоб поверхня була максимально перпендикулярна до падаючого світла. Цим зменшується віддзеркалення сонячного випромінювання поверхнею скла.

Ще простішим варіантом використання тепла сонячного випромінювання є засклені фасади, зокрема добре відомі лоджі. Звичайно, тут є і дуже великий мінус – скління фасаду коштує дорого, але в сукупності з використанням експлуатованих лоджій та балконів, скління балконів можна вважати економічно обґрунтованим.

4. Установка термостатів на радіатори опалювання. Тільки покімнатне регулювання відпускання тепла може ефективно усунути невеликі перегрівання приміщень. З цією метою рекомендується встановлювати на радіатори термостати або у разі водяних радіаторів – термостатичні вентилі, які чуйно реагують на зміну температури в кімнаті та зменшують кількість прохідного через радіатор теплоносія. Далі вже центральний котел з автоматикою, «відчуваючи» зайве тепло, починає регулювати інтенсивність горіння палива.

Практика показує, що одна лише установка термостатів на радіатори призводить до економії близько 3%, що з урахуванням вартості терморегулятора окупається дуже швидко, а точніше за 1-2 опалювальні сезони.

Існує ще ряд додаткових заходів, спрямованих на скорочення тепловтрат в будинку.

5. Встановлення теплового лічильника в квартирі дасть змогу відслідкувати, скільки тепла ви отримали та платити тільки за цю кількість, що є стимулом економити тепло, особливо, якщо встановлено термостатичні вентилі.

6. Облаштування системи «тепла підлога» – це спосіб підведення тепла саме туди, де воно найбільше потрібно.

7. Заміна газової колонки та бойлера, які відпрацювали більше 10 років, на нові, що дозволить запобігти великим втратам тепла.

8. Модернізація системи вентиляції, а саме рекуперація тепла (встановлення рекуператора).

 

Рекуперація тепла - процес повернення тепла з відпрацьованого витяжного повітря. Тепле повітря, що виводиться з приміщення, в теплообміннику віддає більшу частину свого тепла холодному повітрю, що надходить з вулиці. Завдяки цьому процесу на вулицю виходить охолоджене повітря, а в приміщення потрапляє свіже нагріте повітря (рис. 5).

У таблиці 1 наведено частку скорочення тепловтрат при застосуванні різних енергозберігаючих технічних рішень та заходів.

вікно.jpg
34.jpg
34.jpg
34.jpg
таблиця.png

4. НОРМАТИВНІ ЗНАЧЕННЯ КОМФОРТНИХ УМОВ У ЖИТЛОВОМУ ПРИМІЩЕННІ

У приміщеннях тепло втрачається двома способами:
1)протяг (інфільтрація через щілини), внаслідок чого тепле повітря видувається з приміщення, а натомість надходить холодне;
2)передача тепла у довкілля від внутрішнього повітря приміщення до зовнішнього повітря.
Оптимальна температура повітря у квартирі нормована згідно з державними будівельними нормами (ДБН) «Житлові будинки», таким чином температура внутрішнього повітря:

  • у житлових кімнатах - +20°С;

  • у спальнях - +20°С;

  • на кухні - +18°С;

  • у ванній кімнаті - +25°С;

  • у вбиральні - +20°С.

Збільшення температури у приміщеннях вище нормативів на 1°С збільшує витрати теплоти на 4…8%. Бажано встановити в кімнатах термометри, стежити за їх показниками і своєчасно регулювати температуру за рахунок зміни режиму роботи опалювальних приладів за допомогою терморегуляторів, які забезпечуватимуть у кожній кімнаті ту температуру, яку їм запрограмували.
За тривалої відсутності слід зменшити опалення до мінімуму, а ще краще – поставити термостат у позицію захисту від розморожування системи (цю позицію зазвичай виділено позначкою «*»). За відсутності від одного до двох днів виставте температуру на 15°С, при дещо довшій відсутності – на 12°С.
У нічний час рекомендується за можливості знизити кімнатну температуру. Це одночасно економить кошти та зберігає довкілля і власне здоров’я.

5. ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОЇ ТЕМПЕРАТУРИ ПРИМІЩЕННЯ

Теплоізоляція будинку дозволяє не лише економити енергію, але й підвищує комфорт за рахунок підвищення температури повітря й стін, уникнення потоків повітря із зовні, можливості опалювати більше кімнат взимку.

Температура, яку відчуває людина, залежить від теплообміну із середовищем. Тому навіть якщо повітря в кімнаті прогріте до 19°C, а стіни холодні, людина відчуватиме більш низьку температуру і мерзнутиме.

Приклади того, як ми відчуваємо температуру.

Приклад 1: температура повітря в приміщенні 19°C, температура зовнішньої стіни 12°C, температура, яку ми відчуваємо - 15,5°C. Наслідок: прогріти повітря до 26°C, щоб відчути комфортну температуру 19°C.

Приклад 2: температура повітря в приміщенні 19°C, температура зовнішньої стіни 18°C, температура, яку ми відчуваємо - 18,5°C. Температура ізольованої стіни вища, тому 19°C достатньо, щоб людина почувалася комфортно.

Висновок: теплоізоляція дозволяє зберегти енергію, менше обігрівати повітря всередині приміщення й підвищити комфорт.

Приклад розв’язування задачі №1

Температура повітря в приміщенні 21°C, температура зовнішньої стіни 9°C. Визначити температуру (T1), яку ми відчуваємо за заданих умов. До якої температури (t3) треба нагріти приміщення, щоб відчувати комфортну температуру 20°C.

задача 1.png
bottom of page