top of page

3.4. Маркування побутової техніки. Енергетична етикетка

Законодавча база. Згідно із Директивою Європейського Союзу 2010/30/ЕС було введено маркування для більшості побутових приладів, промислового обладнання, лампочок, а також для автомобілів щодо їх енергоефективності.

Енергетичне маркування побутової техніки в Україні здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження технічних регламентів щодо енергетичного маркування» (від 07.08.2013 р. № 702, зі змінами).

Сфера застосування Технічного регламенту (перелік електрообладнання побутового призначення, що повинно мати енергетичне маркування):

  1. Холодильники, морозильні камери, а також їхні комбінації.

  2. Пральні й сушильні машини, а також їхні комбінації.

  3. Посудомийні машини.

  4. Духовки.

  5. Водонагрівачі та пристрої для зберігання гарячої води.

  6. Освітлювальні прилади.

  7. Кондиціонери повітря.

Основні терміни та поняття.

Енергоспоживчий продукт (далі - продукт) - будь-який товар, який споживає енергію під час його використання, розміщується на ринку та/або вводиться в експлуатацію в Україні, а також елементи, що можуть бути частиною продуктів, на які поширюється дія Технічного регламенту.

Енергетичне маркування - інформування споживача про рівень ефективності споживання продуктом енергетичних та інших основних ресурсів, а також надання додаткової інформації шляхом використання енергетичної етикетки.

Енергетична етикетка - етикетка встановленої форми, яка містить інформацію про рівень ефективності споживання продуктом енергетичних та інших основних ресурсів (клас та показники енергоефективності), а також додаткову інформацію.

Додаткова інформація - інформація про функціонування продукту, зокрема обсяг споживання ним енергетичних та інших основних ресурсів.

Інші основні ресурси - вода, хімічна чи будь-яка інша речовина, яку споживає продукт за умови нормального використання.

Мікрофіша - стандартна інформаційна таблиця, що відноситься до певного продукту.

Класи енергоефективності побутової техніки

Використання електроприладів високого класу енергоефективності дозволить значно заощадити на оплаті електроенергії, проте, вартість таких моделей набагато більше. Це пояснюється використанням більш сучасних, технологічно складніших, а значить, більш дорогих елементів.

Вибираючи нову техніку, окрім дизайну, фірми виробника, габаритів і потужності, зверніть увагу на клас енергоспоживання. Окрім значної економії бюджету при оплаті рахунків за електрику, повсюдне поширення економічної техніки дозволить знизити витрати природних ресурсів, багато з яких є невідновних. Це, в свою чергу, дозволить покращити екологічну ситуацію, яка ускладнюється рік від року.

Постановою «Про затвердження технічних регламентів щодо енергетичного маркування» передбачено сім класів енергоефективності, які позначаються латинськими літерами від А до G. Кожному класу привласнюється колір етикетки від темно-зеленого (високий клас енергоефективності) до червоного (низький клас).

Основними споживачами електроенергії в середньостатистичному домі є холодильник та морозильна камера. Вони, як правило, постійно включені, і на їх частку припадає найбільше споживання - 27% електроенергії. Далі, по мірі убування «ненажерливості», слідують:

  • електроплита - 21%;

  • освітлення - 18%;

  • пральна машина - 15%;

  • телевізор - 11%;

  • інше - 8%.

Етикетки, що позначають енергоефективність, поділені як мінімум на чотири категорії:

  • подробиці приладу: в залежності від самого приладу, специфічні подробиці моделі та її матеріалів;

  • клас енергоефективності: кольоровий код, пов'язаний із класами, який дає уявлення про енергоспоживання приладу;

  • споживання, ефективність, ємність і т.д. (цей розділ вказує на характеристики приладу);

  • шум: шум, який створює прилад, вказаний у децибелах.

bottom of page