top of page
Приклади маркування побутової техніки

а) холодильник; б) посудомийна машина; в) пральна машина; г) кондиціонер; д) телевізор

Холодильники та морозильники. Індекс ефективності використання енергії визначають у кВт×год. на місяць.

Етикетка містить дані про (мал. а):

  • щорічне споживання енергії в кВт×год.;

  • внутрішній об'єм холодильної камери (в літрах);

  • внутрішній об'єм морозильної камери (в літрах);

  • рівень шуму (в децибелах).

Посудомийні машини. Індекс ефективності - кВт×год. на цикл (12 пред.).

Етикетка містить дані про (мал. б):

  • споживання енергії в кВт×год. за цикл;

  • споживання води (в літрах за цикл);

  • ефективність миття і сушки із класом від А до G;

  • кількість персон;

  • рівень шуму (у децибелах).

Пральні машини. Для пральних машин енергоефективність обчислюється спираючись на цикл прання бавовняної білизни при температурі 60°C із максимальною заявленою масою білизни (типово 6 кг). Індекс ефективності використання енергії визначають у кВт×год. на кілограм білизни.

Етикетка енергоефективності також містить інформацію про (мал. в):

  • повне споживання енергії за цикл;

  • споживання води за цикл (у літрах);

  • якість прання, максимальне завантаження бавовною (у кілограмах);

  • якість віджиму, максимальна швидкість обертання (в оборотах);

  • шум при пранні та віджимі (у децибелах).

Кондиціонери. Маркування застосовується до приладів із потужністю менше 12 кВт. Для кондиціонерів із нагрівом додатково зазначається:

  • інтенсивність обігріву (у кВт×год.);

  • ефективність нагріву.

EER (Energy Efficiency Ratio) - коефіцієнт енергетичної ефективності - холодильний коефіцієнт.

COP (Coefficient of Performance) - коефіцієнт енергетичної ефективності - тепловий коефіцієнт.

На етикетці вказано (мал. г):

  • відношення ефективності використання енергії до охолоджувальної здатності при граничному навантаженні;

  • тип приладу (охолодження або охолодження/нагрів);

  • щорічне споживання енергії (при граничному навантаженні 500 годин на рік); охолодження, що проводиться при граничному навантаженні (у кВт×год.);

  • рівень шуму.

Телевізори. Етикетки енергоефективності для телевізорів були введені у 2010 році. Клас залежить від індексу енергоефективності, який є відношенням спожитої потужності до спожитої потужності еталона. Індекс енергоефективності еталона із площею екрана А розраховується за формулою (W - ват, dm - дециметр): Pref = 20[W] + 4.32[W/dm2]×A

Клас енергоефективності визначається за таблицею:

На етикетці вказано (мал. д):

  • логотип перемикача:

  • споживча потужність в режимі «ввімкнено»:

  • зовнішня діагональ екрана телевізора:

  • річний обсяг енергоспоживання.

Лампочки. На етикетці вказані:

  • категорія використання енергії;

  • світловий потік лампи у люменах;

  • енергоспоживання лампи (у кіловатах);

  • час роботи (у годинах).

Офісна техніка. На даний час не розроблено загальної міжнародної таблиці класів енергоефективності для усього розмаїття офісної техніки. Рекомендуємо для зменшення споживання електроенергії вибирати якомога більш нові моделі офісної техніки - кожне нове покоління техніки споживає менше електроенергії в порівнянні з попереднім, при цьому значно обходячи його за технічними параметрами.

Якщо ви ще використовуєте монітори з променевою трубкою - замініть їх на сучасні LED монітори. Звертайте увагу на показник техпроцесу для комплектуючих в комп'ютерах (чим він менший, тим краще) - цей показник прямо впливає на споживання електроенергії.

Купуйте комп'ютерні блоки живлення з сертифікацією 80 PLUS. Для комп'ютерних блоків живлення розроблена спеціальна програма сертифікації.

По мірі збільшення числа збільшується ефективність, надійність і економічність таких блоків живлення.

Маркування блоків живлення: 80 PLUS; 80 PLUS Bronze; 80 PLUS Silver; 80 PLUS Gold; 80 PLUS Platinum; 80 PLUS Titanium.

Спробуємо хоча б приблизно з'ясувати, скільки електроенергії можуть споживати побутові електроприлади.

Комп'ютер. Все залежить від потужності блоку живлення і конкретної роботи, яку комп'ютер в даний момент виконує. При заявленій потужності блоку від 350 до 550 Ватт, він навряд чи буде споживати її всю навіть в режимі повного завантаження. Сюди ж можна додати монітор - від 60 до 100 Ватт. Таким чином, середньостатистичний блок живлення 450 Ватт і монітор 100 Ватт споживають 550 Ватт або 0,55 кВт електроенергії на годину. Знову ж таки, ця цифра сильно завищена. Для приблизного розрахунку можна взяти практично максимальне значення - 0,5 кВт×год. При користуванні комп'ютером 4 години на день отримуємо 60 кВт×год. на місяць. Відповідно, при користуванні 8 годин на добу – 120 кВт×год., і так далі.

Холодильник. Енергоспоживання холодильників розраховується за 365 днів для мережі 220В/50Гц. Розраховане на 100 л корисного об'єму в день, воно дозволяє порівнювати різні за розміром холодильники. Знову ж таки, кількість споживаної потужності залежить від обсягу холодильника і від кількості продуктів, що зберігаються в ньому. Також свій відбиток накладають і зовнішні умови, що змінюються в залежності від пори року. У технічному паспорті на холодильник вказується енергоспоживання в рік. У більшості випадків ця цифра коливається в межах від 230 до 450 кВт×год. Шляхом нехитрих розрахунків, поділивши цю цифру на 12 місяців, отримуємо від 20 до 40 кВт×год.

Телевізор. Телевізори бувають різні. Сучасний телевізор з електронно-променевою трубкою споживає від 60 до 100 Вт×год. У середньому, для розрахунку, будемо брати 100 Вт×год. При перегляді телевізора 5 годин на день - 0,5 кВт×год. На місяць – 15 кВт×год. РК-телевізори з досить великою діагоналлю споживають близько 200-250 Вт на годину. Не останню роль у цій справі відіграє виставлена яскравість. Відповідно, і число витрачених кіловат-годин на місяць можна сміливо множити на 1,5. Виходить від 20 до 35 кВт×год. Невеликі РК-телевізори споживають приблизно стільки ж, скільки і телевізори з ЕПТ, або трохи менше: від 50 до 80 Вт×год., тобто 8-12 кВт×год. на місяць. Плазмові телевізори з великою діагоналлю споживають від 300 до 500 Ватт на годину. Якщо у вас кілька різних телевізорів - підсумуйте значення.

Пральна машина. Потужність, споживана пральною машиною - величина не постійна, і залежить від режиму прання, маси білизни і типу матеріалу. У середньому, заявлена потужність більшості пральних машин - від 2 до 2,5 кВт×год. Для розрахунків можна взяти від 1 до 1,5 кВт×год. При пранні 3 рази на тиждень по 2 години, одержуємо від 24 до 36 кВт×год. на місяць.

Чайник і праска. Справжні монстри споживання в квартирі - чайник і праска. Працюючи мінімальну кількість часу, вони споживають майже стільки ж електроенергії, як деякі працюючі весь місяць прилади. При потужності чайника від 1,5 до 2,5 кВт×год., користуючись ним 4 рази на день по 1 хвилині, отримуємо від 4 до 5 кВт×год. на місяць. З праскою майже така ж історія. Потужність у неї приблизно така ж, як і у чайника, і якщо расувати 3 рази на тиждень по 0,5 год., то вийде 12,5 – 15 кВт×год. на місяць.

Лампи розжарювання. В залежності від їх кількості, потужності і часу горіння, вони споживають від 50 до 100 кВт×год. електроенергії на місяць. Якщо ж замінити їх на енергоефективні, витрати скоротяться в 4,5-8 разів.

У результаті, шляхом простого додавання, отримуємо приблизний витрата від 200 до 300 кВт×год. на місяць. Це лише найбільш відомі споживачі електроенергії у вашій квартирі. Але ж є ще й мікрохвильові печі, пилососи, посудомийні машини, зарядні пристрої для мобільних телефонів і ноутбуків, електроплити, кондиціонери, витяжки тощо.

На малюнку представлено середньостатистичний аналіз споживання електроенергії побутовими приладами.

bottom of page