top of page

2.9. Фрекінг

Чим традиційні поклади газу відрізняються від нетрадиційних?

У традиційних родовищах газ проходить крізь товщі породи і накопичується в резервуарах, звідки його легко можна відкачати. В нетрадиційних покладах молекули газу не встигли мігрувати через шари породи до підземних порожнеч і так і залишились «замкненими» у породах різного ступеню щільності (сланцевий газ, газ ущільнених пісковиків і метан вугільних пластів тощо).

Щоб видобути такий газ, треба докласти значних зусиль: пробурити свердловину і закачати воду з піском і хімікатами під великим тиском, щоб порода пішла тріщинами і вивільнила газ. Іноді, для того, щоб більш ефективно вивільняти молекули газу, пробурюють не тільки вертикальні, а і горизонтальні свердловини. Цей метод називається гідравлічний розрив пласта або фрекінг.

Фрекінг - це метод видобування нетрадиційних покладів природного газу (сланцевий газ, газ ущільнених пісковиків), що міститься в щільній гірській породі.

Технологія фрекінгу

Спочатку пробурюється вертикальна свердловина, потім на певній глибині вона переходить в горизонтальну площину і буриться приблизно на 1-2 км в довжину. Потім в свердловину під тиском закачують десятки тисяч кубічних метрів води разом з піском та хімікатами, гірська порода тріскається і молекули газу вивільняються. Ця технологія є порівняно новою, наслідки від її застосування ще не достатньо вивчені, але вже викликають занепокоєння.

Єдиною країною в світі, що проводить видобуток нетрадиційного газу в промисловому масштабі, є Сполучені Штати Америки. Приклад саме цієї країни дає змогу прогнозувати наслідки, до яких призведе застосування технології фрекінгу в Україні.

Вісім із п’ятнадцяти водозаборів у Харківській, Донецькій та Луганській областях розташовані на річці Сіверський-Донець, що знаходиться в самому центрі Юзівської ділянки. У тих регіонах України, де вже проводять гідророзриви (Дніпровсько-Донецька западина), люди найчастіше скаржаться на те, що якість води помітно погіршується і вода зникає з колодязів.

Роль технології фрекінгу в економіці держави

Немає достовірних даних про наявні запаси нетрадиційного газу в Україні. Через технологічні та геологічні причини, ціна на нетрадиційний газ не тільки не буде нижчою, від ціни на традиційний газ, а за оцінками спеціалістів набагато вищою, на рівні 560–650 доларів за тис. куб.м.

Без проведеної геологічної розвідки говорити про конкретні цифри не можна. Досвід сусідніх Польщі та Угорщини з подібними геологічними умовами показує, що уже низка компаній згорнули там свою діяльність через те, що результати буріння виявилися незадовільними, а перша «сланцева свердловина» компанії «Шелл» в Україні не виправдала сподівань щодо запасів. Ефективність вилучення на родовищах сланцевого газу є дуже низькою, лише 6,5 % запасів можна вилучити. Крім того, свердловини нетрадиційного газу дуже швидко виснажуються, вони видають приблизно 70% своїх запасів газу (або дебіту) протягом першого року експлуатації. Іншими словами, після першого року роботи зі свердловин видобувають лише 20-37 % від їх початкового дебіту, і цей відсоток продовжує знижуватися протягом всього періоду експлуатації свердловини.

Для того щоб видобути навіть невеликі об’єми газу, буде необхідна державна підтримка у вигляді податкових пільг. Це призведе до того, що нетрадиційний газ напряму конкуруватиме з відновлюваними джерелами енергії, такими, як вітер або сонце, та замкне економіку та кошти в інфраструктурі для природного газу, запаси якого вичерпні.

 

Екологічні проблеми фрекінгу

До яких екологічних наслідків може призвести впровадження фрекінгу?

ФРЕКІНГ НА ПОЛТАВЩИНІ

Британська нафтогазова компанія «JKX Oil&Gas» через створену у 1994 році дочірню компанію «Полтавська газонафтова компанія» розробляє в Україні Новомиколаївське родовище у Полтавській області загальною площею 271 кв.км, а також має дозволи на розвідку Заплавської площі, Єлизаветівської площі, Руденківського родовища (Полтавська область).У кінці серпня 2013 року компанія провела 10-ти стадійний гідророзрив пласта на свердловині R-103 (або Руденківська-103) на Руденківському родовищі (Полтавська область, 10 км від смт. Нові Санжари), за словами компанії це був найпотужніший гідророзрив до цього часу в Європі. За даними компанії, на родовищі видобувають газ ущільнених пісковиків. Результати гідророзриву на свердловині Руденківська-103 виявилися незадовільними. В 4 кварталі 2014 року пробурено свердловину Руденківська-105, вона має лише вертикальну секцію, де проведено 4–5 стадійний гідророзрив. 15 січня 2014 року було запущено першу свердловину на Єлізаветинському родовищі, що розташоване в 35 км на південний схід від Полтави.

НАК «Нафтогаз України» володіє ліцензією на геологічне вивчення наявності газу сланцевих товщ на Писарівській площі (Решетилівський район, Полтавська область). Крім цього, компанія володіє ліцензіями у Полтавській області: Оболонська площа (Семенівський район), Будищансько-Чутківська площа (Полтавський район).

bottom of page