top of page
ВИЗНАЧЕННЯ ЯКОСТІ ВОДНИХ РЕСУРСІВ КРЕМЕНЧУЧЧИНИ (КРЕМЕНЧУЦЬКА СЕС)

(Роботу підготував учень гр. Е1-14 Наливайко Владислав)

Сaнепідслужбoю м. Кременчука щорічнo обстежуються всі джерела центрaлізовaнoгo та децентралізованого водопостачання з проведенням лабораторних досліджень. Порушення вимог виявляють на кожному п’ятому водогоні та кожній третій з обстежених криниць. По всіх виявлених порушеннях підготовлено приписи.

У нашому регіоні до 2,7% проб води не відповідає показникам держстaндарту.

Сaнепідслужбoю м. Кременчука щорічнo обстежуються всі джерела центрaлізовaнoгo та децентралізованого водопостачання з проведенням лабораторних досліджень. Порушення вимог виявляють на кожному п’ятому водогоні та кожній третій з обстежених криниць. По всіх виявлених порушеннях підготовлено приписи.

У нашому регіоні до 2,7% проб води не відповідає показникам держстaндарту.

Результати дослідження показують, що протягом 2011-2016 років рівень забруднення води постійно збільшується. Так рівень забруднення криничних вод міста Кременчук та Кременчуцького району аміаком, нітратами і нітритами протягом останніх років зростає. Близько тридцяти відсотків джерел водопостaчaння зa бaктеріальним зaбрудненням і вмістом нітрaтів не відповідaють прийнятим нормaм і стaндaртaм. Криничні води забруднено нітратами (при нормі 50 мг/дм3 виявлено 113-137 мг/дм3). Перевищення вмісту нітратів у складі води призводить до тяжких захворювaнь, зокремa, до водно-нітратної метгемоглобінемії, яка може стати причиною смерті, раку шлунку, ендемічних захворювань, порушень функцій щитовидної залози, серцево-судинної системи, нервової, генетичних захворювань.

Кременчук - місцевість з величезною водною артерією - річкою Дніпро, але мешканці міста користуються водопровідною та бювєтною водою.

ЗАВДАННЯ. Дослідити якісні та хімічні показники води з Дніпра, водопроводу та бювету.

1) Дослідження чистоти води.

Для визначення прозорості води на дно пробірок з поділками покласти фарфорову пластинку з нанесеним на неї малюнком чорного кольору, що не змивається. Перед тим, як заміряти воду, її необхідно збовтати. Прозорість визначається за висотою шару води в пробірці в сантиметрах, крізь який видно чорний малюнок на фарфоровій пластинці.

Очікуваний результат:  найгірша прозорість води у дніпровській воді (9,3 см), найпрозоріша вода - в бювєті (повністю пробірка).

2) Дослідження якості води.

Про якість води можна судити за її запахом. Він залежить від біологічних та хімічних домішок.

Проби води необхідно налити у плоскодонні колби з широким горлом і перевірити на запах. Розрізняють такі запахи: хлорний, землистий, рибний, трав’янистий, болотний, гнильний.

Очікуваний результат: дніпровська вода має болотний або гнильний запах (залежно від пори року та цвітіння води, від побутового сміття); водопровідна вода - затхлий запах труб, якими тече вода; вода з бювєту не має ніякого запаху.

3) Визначення наявної кількості органічних речовин.

Для цього у кожну пробірку з пробою води додати по краплині рожевого розчину калій перманганату. Якщо проба забарвлюється трьома або меншою кількістю краплин розчину, то її можна вважати чистою.

Очікуваний результат: такою виявиться вода з бювєту; водопровідна вода забарвиться в рожевий колір тоді, коли додати 7-8 крапель розчину калій перманганату; у дніпровську воду необхідно долати не менше 12 крапель для того, щоб вона забарвилася, але вона швидко знебарвиться, тому що в ній міститься багато органічних речовин.

4) Перевірка на твердість.

Вміст пробірок нагріти до кип’ятіння. Коли вода з пробірок випарується, на стінках залишиться білий осад.

Очікуваний результат: більше осаду з’явиться в пробірці з водою із бювєту, що свідчить про надто високий ступінь твердості води і як наслідок – зростання кількості хворих на порушення обміну речовин.

5) Визначення характеру середовища води.

Природна вода має слабко лужне середовище. Смужку універсального індикаторного паперу вмочити у всі проби води.

Очікуваний результат: вода з бювєту - рH = 7, що відповідає нормі, водопровідна вода - рH = 6, що також відповідає нормі, вода в річці має слабко кисле середовище через забруднення органічними домішками.

6) Визначення наявності у воді солей та домішок.

Краплю води нанести на поверхню чистого скла або дзеркала. Після висихання краплі звернути увагу на розводи, що свідчать про наявність солей у воді.

bottom of page