top of page
ПЕТРОГЕОТЕРМАЛЬНА ЕНЕРГЕТИКА

Петрогеотермальная енергія – це частина теплової енергії, яка заключається в скелеті водовмісних порід і практично водонепроникних сухих гірських порід.

Аналіз особливостей теплового потоку з надр на території України виявив досить чітку залежність його інтенсивності від історії тектонічного розвитку того чи іншого структурного елементу. Інтенсивність теплового потоку максимальна на ділянках, де здійснювалася тектономагматична активізація в період між мезозойською і кайнозойською епохами геологічного розвитку нашої планети, що відбувалася близько 100 млн. років тому, а також на ділянках, які в той же період піддалися поверхнекоровому нагріванню.

Залежно від місця розташування джерела петрогеотермальної енергії змінюється і інтенсивність тепла, яке можна з нього отримати. За ступенем перспективності використання петрогеотермальної енергії в Україні виділяють 4 класи територій:

  • високоперспективниі (технічно доступні, технологічно придатні до видобутку та економічно вигідні для використання);

  • реально перспективні (технічно доступні, але економічна доцільність їх використання можлива при удосконаленні технологій видобутку);

  • потенційно перспективні та малоперспективні (технічна доступність та економічна доцільність освоєння і використання яких можлива тільки за умови розробки нових технічних засобів і технологічних методів вилучення).

При сучасній технології вилучення тепла гідротермальних ресурсів економічно обґрунтованими є системи з глибиною свердловин до 3 км.

Петрогеотермальний потенціал України

Високоперспективні джерела геотермальної енергії розміщені насамперед на ділянках Закарпатського прогину, північно-західній частині Більче-Волицької (зовнішньої) зони Передкарпатського прогину, Преддобруджінского прогину, в рамках Донецької складчастості, а також на прилеглих до неї ділянках Дніпровсько-Донецької западини.

Перспективні території, пов'язані з такими геоструктурними елементами земної кори, - Складчасті Карпати, Бориславсько-Покутська (внутрішня) зона Передкарпатського прогину, Чернігівсько-Брагінський виступ і Дніпровсько-Донецька западина. Решта території України, виключаючи малоперспективний Український щит, його схили і Воронезьку антеклізу, відносять до потенційно перспективним.

Найбільш перспективним регіоном для розвитку петрогеотермальної енергетики є Закарпаття, де за геологічними і геофізичними даними на глибинах до 6 км температури гірських порід досягають 230-275°С.

На Закарпатті є унікальне місце площею 30 км2 в районі с. Залужжя з ізотермою сухих порід +200°С на глибині 4 км. Цих запасів достатньо для роботи декількох невеликих геотермальних електростанцій і тепличних агропромислових комплексів.

Але потрібно відзначити, що за своїми технологічними властивостями для цілей енергетики можуть використовуватися лише до 4% прогнозних ресурсів петрогеотермальной енергії.

bottom of page