top of page
ІСТОРИЧНА СТОРІНКА: електричні явища

Фалес Мілетський

Електричні явища були відомі ще в давнину, давнім грекам, фінікійцям, жителям Межиріччя. Те, що при натиранні бурштин отримує властивість притягати до себе легкі предмети, описував в 600-х роках до н.е. Фалес Мілетський. Фалес, однак, не відрізняв електрики від магнетизму, вважаючи це одним явищем, от тільки бурштин отримує таку дивну властивість при терті, а в магніті вона постійна.

Новий крок у вивченні електричних явищ здійснив у 1600 році англійський лікар Вільям Гілберт. Провівши дослідження електричних і магнітних явищ, він опублікував книгу, в якій зробив висновок, що властивості постійного магніту і здатність натертого бурштину притягати предмети - безумовно різні явища. Гілберт почав застосовувати латинське слово electricus - бурштиноподібний, для опису такої властивості. У своїй книзі Гілберт також прийшов до висновку, що Земля є магнітом, і саме тому стрілка компаса вказує на полюс.

У середині ХVII-го століття Отто фон Геріке винайшов електростатичний генератор.

Експерименти Стівена Ґрея показали, що електрику можна передавати на відстань (до 800 футів) за допомогою провідників (зволожених ниток), якщо уникати контакту із землею і використовувати ізоляцію. Так почалися дослідження струмів і були закладені основи поділу матеріалів на провідники й діелектрики.

Шарль дю Фе відкрив два різні типи електрики, назвавши їх «скляним» і «смолистим» (тепер їх називають додатними й від'ємними зарядами), продемонструвавши, що однойменні заряди відштовхуються, а різнойменні притягуються. Дю Фе також поділив речовини на провідники й ізолятори, називаючи їх «електриками» і «неелектриками».

Бенджамін Франклін

Досліди Бенджаміна Франкліна, проведені в 1752 році, продемонстрували, що блискавка має електричну природу.

У 1791 році Луїджі Гальвані опублікував відкриття біоелектрики.

У 1800 році Алессандро Вольта побудував першу батарею - вольтів стовп. Новий тип джерела струму був набагато надійнішим, ніж електростатичні генератори, що використовувалися до того.

У 1820 році Андре-Марі Ампер відкрив зв'язок між електрикою і магнетизмом.

У 1821 році Майкл Фарадей вигадав електричний двигун, а в 1827 - Георг Ом встановив математичний закон, що описує струм в електричному колі.

bottom of page